Zvláštní demonstrace – pochod zapovězeným Luzenským údolím – se o víkendu odehrála v jedné z nejhezčích i nejvzácnějších oblastí Národního parku Šumava. Cestou od Březníku k hraničnímu přechodu Modrý sloup prošlo v sobotu zhruba dvě stě lidí.
ŠUMAVA Sdružení Otevřená Šumava uspořádalo v sobotu pochod Luzenským údolím, kam je vstup zakázaný kvůli ochraně přírody. Organizátoři akce sice předem požádali správce parku o povolení, ale nedostali jej. Protože údolím prošli, čeká je správní řízení a možná i pokuta. Cesta, kterou návštěvníci parku nesmějí běžně používat, je léta symbolem sporů o míru ochrany přírody parku. V poslední době je průchod Luzenským údolím zapovězený kvůli ochraně vzácného tetřeva. Lidé, kteří zákaz kritizují, například tvrdí, že v oblasti tetřevi ani nežijí nebo že by jim průchod lidí po cestě neublížil.
Současný ministr životního prostředí Richard Brabec a nynější vedení správy parku opakovaně deklarovali záměr Šumavu víc otevřít návštěvníkům. To by se mohlo dotknout i Luzenského údolí. Pokud ovšem záměr získá kladný posudek vlivů na životní prostředí.
Zástupci sdružení Otevřená Šumava tvrdili, že chtějí akcí podpořit právě zpřístupnění Šumavy. Nicméně tím, že pochod uspořádali, se dostali se správou parku do konfliktu.
„Jelikož se jednalo o nepovolenou hromadnou akci, došlo k porušení zákona," vysvětlil mluvčí správy parku Jan Dvořák. Uvedl, že podpora záměru otevřít Šumavu turistům nebyla dostatečným důvodem k povolení pochodu.
Ředitel správy parku Pavel Hubený upozornil, že průchod Luzenským údolím na Modrý sloup je jedním z 34 záměrů, které mají Šumavu více zpřístupnit. Zdůraznil ale, že záměry musejí projít posouzením vlivů na životní prostředí. „Což je jediná možná zákonná cesta, jak právě i cestu k Modrému sloupu otevřít veřejnosti. Věřím, že se žádné podobné akce bez náležitých povolení a výjimek konat nebudou, protože ničemu nepomůžou. Spíše mohou našemu snažení uškodit," prohlásil. Správci parku předpokládají, že se o případném otevření cesty může rozhodnout v příštím roce.
Zástupce sdružení Otevřená Šumava Radovan Holub se dušoval, že pochod měl podpořit plány ministra a správy parku. „Bylo to na podporu otevírání Šumavy turistům a na podporu vytváření bilaterálního parku Národní park Šumava - Národní park Bavorský les. Ten by měli mít možnost poznat jak Němci, tak Češi," řekl Radovan Holub. Tvrdil nicméně, že politika správy parku byla vždy v rozporu s jejími proklamacemi. „Proklamace byly jiné než realita," konstatoval. To se podle něho týkalo právě slibů, že se bude Šumava otevírat. „Mluvilo se o tom opakovaně, ale zavírala se. My chceme otevřenou Šumavu a nejenom ty sliby. Mohu jen doufat, že to současná garnitura ve vedení správy parku myslí vážně," sdělil Holub.
Zástupce sdružení uvedl, že v minulosti správci parku měnili argumenty, proč nesmí být otevřena cesta Luzenským údolím. „V devadesátých letech se argumentovalo tím, že tam schnou stromy, že z nich padají větve. Pak se říkalo, že není hotová hájenka na Březníku a teprve potom přišel argument, že je to kvůli ochraně tetřeva," uvedl Holub. Připomněl, že v minulosti se v Luzenském údolí už odehrály protestní akce, kdy jím lidé procházeli a strážci je přitom legitimovali. „Jestli to teď myslí správa parku s otevíráním Šumavy vážně, tak nikoho pokutovat nebude," konstatoval.