Kateřina Vítková
Hradecký krajský soud se zabývá žalobou na podnik Lesy České republiky, po kterém chtějí pozůstalí šest milionů korun. Devítiletou dívku zabil v roce 2007 na Olomoucku prohnilý strom, státní podnik ale odpovědnost za nehodu odmítá.
Od tragédie na cyklostezce u Hrubé Vody na Olomoucku uplynulo už sedm let, ale matka ani sestra devítileté dívenky, kterou na výletě zabil strom, se s neštěstím stále nevyrovnaly. Matka trpí posttraumatickou stresovou poruchou a dodnes bere antidepresiva. Mladší sestra oběti má poruchu soustředění, což se podle advokáta rodiny odráží na jejím prospěchu na základní škole.
„Dodnes má problémy se spaním a ve škole je pak unavená a nedokáže se soustředit. Prázdniny už nemá tak ráda jako dříve,” napsala ve zprávě dětská lékařka. Dívce bylo teprve sedm let, když viděla umírat sestru pod váhou ztrouchnivělého stromu . „O dva roky starší sestra byla pro mou klientku vzorem,” řekl včera u soudu právní zástupce rodiny Leoš Viktorin.
Už loni hradecký krajský soud nařídil Lesům ČR vyplatit pozůstalým odškodné ve výši 2,5 milionu korun. Matce soud přiznal 1,5 milionu a nezletilé dívce jeden milion korun. Vrchní soud v Praze ale rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání do Hradce Králové. Znalecké posudky prokázaly, že strom byl napadený hnilobou a dřevokaznou houbou a lesníci přitom tehdy po kontrole pokáceli ve stejné oblasti dalších 25 stromů. Podle žaloby byl les zanedbaný a státní podnik se sídlem v Hradci Králové o stromy správně nepečoval. Právní zástupkyně firmy to ale odmítá.
„Do lesa vstupuje každý na vlastní nebezpečí,” argumentuje Jitka Sailerová, která včera v závěrečném návrhu požádala soud, aby žalobu zamítl a navíc přiznal společnosti náhradu řízení. „Vlastník lesa nemá povinnost spravovat svůj majetek tak, aby nezpůsobil škodu jinému. Pro les platí jiný právní režim než pro veřejné prostranství,” dodala právnička, podle které se předchozí rozsudky soudů včetně toho Nejvyššího opíraly o chybné právní posouzení.
„Nemám v úmyslu rozporovat vznik újmy následkem ztráty blízkého člověka. Ano, stromy byly v kritickém stavu, ale tento les byl regulován jako přírodní rezervace, aby se z něj postupem času stal prales,” vysvětlovala soudu advokátka, podle níž může omezení vstupu do lesa nařídit pouze úřad, který tam zřídil cyklostezku.
Případem se zabývala také policie, ale kauzu odložila, protože nezjistila spáchání trestného činu. Rodina dostala jednorázové odškodné 830 tisíc korun. „Nikdo mi Lucku nevrátí a nekoupím si ani své zdraví. Finanční trest je ale jediná věc, kterou se dá (firma) potrestat,” uvedla matka dívky. Soudce vynese rozsudek v pátek.
FAKTA Neštěstí na Olomoucku Nehoda se stala v roce 2007 a soudy tehdy rodině přiznaly odškodné 830 tisíc korun. Každý z rodičů dostal 240 tisíc a dva sourozenci po 175 tisících korun. Matka a mladší sestra oběti požadují za způsobené trauma dalších šest milionů korun jako náhradu nemajetkové újmy. Krajský soud v Hradci Králové jim loni přiznal 2,5 milionu korun, ale Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil.
Téma |
Hodnocení |
Důležitost |
Lesnictví | ||
nehodnoceno |
nedůležitá |