logo Silvarium tisk

Místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromečků František Valdman řekl regionálnímu Deníku:

Praha - V kvalitě by rozdíl mezi stromečkem z dovozu a z českých plantáží být neměl. Podle místopředsedy Sdružení pěstitelů vánočních stromečků a majitele plantáže v Sušici Františka Valdmana záleží na tom, jak dobře je vypěstován a jak dobře je následně uskladněn.

* Máte odhad, kolik stromků už se od začátku prosince prodalo?

To lze těžko odhadovat, těžce se dopředu říká také to, kolik se jich prodá celkově. Prodejců po republice je totiž opravdu velké množství. Můžu ale říct, že čeští plantážníci letos všechny stromky prodejcům už prodali, nikomu žádné nezbyly Ani se většinou nestává, že by se jich někdo nemohl zbavit. V případě českých stromků, pokud jsou kvalitní, není problém s prodejem. Nejvíc ale záleží na obchodníkovi, pokud má špatný odhad a nakoupí jich více, tak mu zbýt mohou.

* Cítíte velkou konkurenci ze zahraničí?

Z ciziny se k nám dováží tisíce stromků a samozřejmě je to velká konkurence.

* Je u stromků z dovozu nějaký rozdíl v kvalitě?

U kvality nejvíc záleží na tom, jak je strom pěstovaný. Pokud je pěstovaný dobře, tak se od sebe český strom a ten ze zahraničí příliš lišit nebudou. Jediný rozdíl je v typu, pokud je to borovice, pochází z České republiky. Ta se nikde jinde na vánoční stromečky nepěstuje.

* Stromečky, které se k nám dovážejí ze zahraničí, jsou ale pokáceny i několik měsíců. Vydrží do Štědrého dne?

Pokud je pokácený stromek dobře uskladněn, bez problému vydrží až do Vánoc. Nejvíc ale záleží na uskladnění. Důležité je, aby pokácené stromečky nebyly na přímém slunci, jinak mají tendenci vysychat. Teď je inverze a poměrně vlhko, takže problém by být neměl. Je také na prodejci, kde a jak stromky uchovává, a tedy, jak vypadají. Většinou je skladují ve velkých skladech, pokud v nich je ale třeba moc vlhko, může nastat problém. Je ale pravda, že v zahraničí začínají kácet stromky určené k dovozu už v září a říjnu. U nás je kácíme až během v listopadu.

* Vyřezávají se některé stromky také přímo z lesa?

Členové sdružení z lesa nevyřezávají, je ale pravda, že někde se to pořád děje. Máme ale zprávy o tom, že výřezy z lesa pomalu ustupují. Je to dáno tím, že se stromků do lesů obecně sází méně, takže o nějakém přebytku se nedá moc mluvit. Dalším důvodem je, že pokud už takové stromky jsou, většinou nejsou moc hezké, takže o ně není takový zájem.

* Kolik je u nás plantáží?

Ve sdružení je zhruba 60 firem, které podnikají v pěstování vánočních stromků, naše plantáže zabírají plochu o výměře zhruba 600 hektarů. Nejsou to ale všichni pěstitelé, jedná se odhadem o jednu třetinu subjektů, které v tomto oboru podnikají. Dále stromky prodávají některé obce nebo města, které vlastní lesy a prodávají své stromky. Vím také o tom, že některé stromky pocházejí z plantáží, které vznikají například pod elektrovody.

* Jak nejlépe naložit se stromkem po Vánocích?

Nejlepší je spálit ho v krbu nebo odevzdat na svozové místo. Tam se rozřežou, rozštěpkují nebo skončí v teplárně.

ZDROJE: SDRUŽENÍ PĚSTITELŮ VÁNOČNÍCH STROMKŮ, VANOCNISTROMKY. CZ, FSC, ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě