Planá nad Lužnicí – Kvalitní zaměstnanci – to je 70 procent peněžně nevyjádřitelné hodnoty firmy. Takový názor zastává ředitel společnosti Pila Pasák v Plané nad Lužnicí Luboš Pasák. Proto dbá o spravedlivý systém odměňování a péče o svých 62 zaměstnanců. „Snažíme se pro ně dělat, co je v našich silách. Výsledkem je, že za poslední čtyři rokynikdonedalvýpověď. Teď máme perfektní tým, který dobře funguje. Trvalo nám to ale dvacet let, než jsme ho vybudovali. Když to řeknu natvrdo, lempla by zaměstnanci vykousali," řekl Luboš Pasák.
Ve firmě je samozřejmostí pět týdnů dovolené, kvartální i roční prémie a teď společnost chystá novinku – plný servis pracovních oděvů. To znamená, že lidé nebudou mít starost s jejich praním a údržbou. V Pile Pasák pracuje hodně žen a společnost nikdy neměla předsudky vůči zaměstnávání matek s malými dětmi, které často stůňou. „Naše zaměstnankyně nikdy nezneužívaly tzv. paragraf. Vždy jsme se dohodli. Zavedli jsme, že každá žena s dítětem do deseti let si může vzít jednou za kvartál tři dny volna bez udání důvodu," uvedl Luboš Pasák. Ten podotkl, že ženy si v jeho firmě dokážou vydělat skládáním nebo tříděním dřeva více peněz než muži, kteří nejčastěji obsluhují stroje.
Už 140 let
Majitel společnosti vnímá velkou zodpovědnost nejen za zaměstnance, ale také za historii pily. Ta stojí v dnešní Husově ulici nedaleko vlakového nádražívPlanénadLužnicíuž dlouhých 140 let. Kdysi vznikla v odlehlé průmyslové zóně. Dnes z jedné strany sousedí s domy. Právě s jejich obyvateli se pila snaží vyjít.
„Kdysi kolem nás vedla hlavní silnice, jezdila tady spousta aut, takže pila nikomu nevadila. Dnes je ulice směrem k dráze zaslepená a hluk a prach z našeho provozu začali lidé v okolí vnímat jinak," vysvětlil Luboš Pasák. Následovala opatření především na snížení hlučnosti. „Zainvestovali jsme velké peníze, abychom okolí tolik nerozčilovali. Výrobní haly jsou betonové, aby tlumily hluk, který navíc míří na druhou stranu než do obytné části. Snažíme se hlučnost držet na úrovni padesáti decibelů. Dbáme také na to, aby obyvatele nerušila světla vysokozdvižných vozíků," vyjmenoval opatření Luboš Pasák. Následovat bude ještě stavba šedesát metrů dlouhé a pět metrů vysoké zdi, která oddělí provoz pily od obytných domů. „Náš provoz tady bude i nadále, budou tady jezdit auta. Chceme firmu spíše rozšiřovat, ne utlumovat," sdělil ředitel firmy, kde vozíky jezdí většinou na plyn a katry pohání elektřina.
Borovice letí
Pila Pasák se specializuje výhradně na zpracování borového dřeva, které dříve nikdo ze zákazníků nechtěl. V poptávce dominoval smrk. Dnes jsou borovice a také modřín v kurzu. Borovici firma nakupuje od majitelů lesů v okolí do stovky kilometrů od pily. Areál opouští hotový výrobek, žádný polotovar. Nejčastěji se jedná o palubky, podlahy, terasy nebo palety. Ročně pila pořeže 20 000 metrů krychlových dřeva.
Za nejsložitější Luboš Pasák považuje držet pilu ve zdravém ekonomickém chodu. „Před lety bylo v Jihočeském kraji dvaatřicet pil, dnes je jich jen pět. Důležité je umět sehnat kvalitní surovinu, dobře ji zpracovat a dobře prodat," míní ředitel Luboš Pasák. Ten vidí potíže českých pil v tom, že domácí stavebnictví se málo opírá o dřevo. Dnes tuto surovinu využívá zhruba z 10 procent objemu stavebních prací, což se nedá srovnat například s Německem nebo Itálií, kde stavbaři využívají dřevo z 50 až 70 procent. „U nás si stavebník udělá ze dřeva akorát krov nebo si koupí palubky na obklady. Souvisí to možná se zdejší architekturou. Dřevěné stavby se sem moc nehodí," míní ředitel Pily Pasák.
Pila se snaží podporovat společenský a kulturní život v Plané nad Lužnicí a v okolí. „Myslím si, že máme nadstandardní vztahy s radnicí, kterou podporujeme například při pořádání Svatováclavských slavností. Dříve jsme dali peníze na rekonstrukci historické bitvy. Přes Rotary club podporujeme také soběslavskou Rolničku, která se stará o zdravotně postižené klienty, nebo nízkoprahové centrum v Táboře Cheiron T. Jsme partnerem festivalu Táborská setkání. V rámci našich možností se vždy snažíme pomoci," uvedl Luboš Pasák.
Šestačtyřicetiletý ředitel doufá, že se mu jednou podaří rodinnou pilu předat další generaci s přáním, že firmu povede dobře. Je to těžké, daří se to jen ve 30 procentech případů. O generaci níž je úspěšnost ještě nižší – asi tři procenta. O to zodpovědněji vede Luboš Pasák pilu dnes.
Údaje o pile: – Vznikla před 140 lety – Firma Pila Pasák existuje od roku 1994, kdy koupila provoz od restituentů – Ročně pila pořeže 20 000 metrů krychlových borového dřeva – Ve firmě pracuje 62 zaměstnanců – 80 procent produkce míří na domácí trh, 20 procent do zahraničí (hlavně na Slovensko)