logo Silvarium tisk

redaktorka
--------------------
I když se ho netěží zas o tolik méně než před 10 lety, přesto se ho z Česka vyveze mnohem víc než dřív. Ubývá totiž firem, které umí v tuzemsku české dřevo zpracovat. A navíc ? Český zákazník po výrobcích ze dřeva zdaleka netouží tolik, jako třeba Rakušan nebo Němec. Sáhne raději po levnějším plastu. Změnit tenhle postoj k jedné z mála obnovitelných přírodních surovin chtějí na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě, kde se rozhodli dřevařům nabídnout nové technologie, aby mohli konkurovat těm zahraničním. Každým rokem u nás padnou k zemi miliony kmenů. /Výpadek nahrávky/ vytvořily by kolonu na jih Španělska a zpět. Jenže třeba toto dřevo se do českých továren na nábytek vůbec nedostane. Skončí stejně jako 40 % veškeré těžby v zahraničí, konkrétně v Rakousku.

Petr HORÁČEK, vedoucí výzkumného centra Josefa Resela, MENDELU
--------------------
Naše lesy jsou velmi produkční, jejich produkční základna je srovnatelná s tím,
co je v okolních zemích. Ale podíl výrobků ze dřeva, které využívají spotřebitelé, je zhruba třetinový ve srovnání se zahraničím, toto bychom rádi změnili.

redaktorka
--------------------
A jak? Právě výzkumem. V deseti laboratořích, kde je vybavení, které není jinde v republice, pracuje asi 30 vědců, kterým každý rok přijdou na pomoc studenti z Mendelovy univerzity. První úkol: pro jednu ostravskou firmu vyvinout novou, ekologickou metodu impregnace dřeva do vlhkého prostředí. Aby dlouho vydrželo a neskončilo třeba jako tohle na srubu.

Petr PAŘIL, výzkumný pracovník, MENDELU
--------------------
Tady konkrétně vidíte neupravené dřevo, které je vlastně zničeno dřevokaznou houbou a našim cílem je vlastně tento proces té hniloby oddálit a nebo ho zastavit. Nejdříve je nutno vložit dřevo masivní do komory, kde bude probíhat následně tlaková impregnace. V případě buku, buk, který není moc trvanlivá dřevina, tak jeho životnost je velmi krátká. V zásadě několik let a my tou impregnací můžeme několikanásobně zvýšit jeho trvanlivost řádově deset, dvacet let.

redaktorka
--------------------
První nová technologie, další by měly následovat a hlavně dostat se mimo zdi této výzkumné budovy.

osoba
--------------------
Důležité je uvědomit si, že kromě výzkumné sféry a soukromé sféry, která uplatňuje naše výsledky a vyrábí výrobky ze dřeva, potřebujeme ještě třetího do hry, a to je spotřebitel, který by je chtěl, ale našim jedním z cílů tohoto centra je taktéž změnit spotřebitelské návyky a přesvědčit českého spotřebitele, že výrobky ze dřeva jsou dobrými výrobky, kterými naplňujeme principy třeba trvale udržitelné společnosti.

redaktorka
--------------------
Do budoucna by pak mohli pomoct českým firmám prosadit se třeba v oboru podlah, kde jinak vévodí Francie a Německo.

Josef HALVA, ředitel, Floorpark
--------------------
Nejvíc mě mrzí, že co se týče různých podkladních vrstev a smrkových palubek, prostě tam je to na technologii nejmíň náročné a přesto se většina, většina materiálu dováží, byť víme 100%, že jsou dělaný z českýho materiálu.

redaktorka
--------------------
Zakopaný pes je i v českém zákazníkovi. Jde pořád ještě po ceně a ne po kvalitě. Natož pak po výrobcích od českých zpracovatelů. Nehažme vše ale jen na zákazníka. Oživení dřevařského odvětví v Česku je o ochotě výrobců se této ekologické surovině věnovat i ve velké konkurenci. Realita dneška je přitom jiná. Lidí v odvětví ubývá, jen na zaniklých pilách ztratilo za posledních pět let práci víc než 3,5 tisíce lidí. To by ale musel dřevozpracující průmysl hledět do budoucna jinak než dnes, kdy jde hlavně o zisk. Pro srovnání. Státní lesy v roce 1922 hospodařili na poloviční výměře lesů než dnes a vydělaly jen 123 milionů, oproti dnešním téměř 4,5 miliardám. Byly ale schopné uživit téměř 4 tisíce lidí nejen v lese, ale i na pilách, v pivovarech nebo cihelnách. Šlo totiž hlavně o to, být dobrým hospodářem a nejen se snažit za každou cenu na dřevě vydělat. Změnu by si přál i Josef Halva.

Josef HALVA, ředitel, Floorpark
--------------------
Vyvážet kulatinu je, na tom je menší přidaná hodnota, protože je to jenom o tom člověku, který to vytěží a o tom člověku, který to naloží na kamion a odveze. Kdežto, když si kupuji hotovej výrobek, tak ta přidaná hodnota, co zůstane v tý republice, je prostě mnohem vyšší.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě