logo Silvarium tisk

Moravskoslezské obce Bolatice, Šilheřovice a Dolní Lutyně vysadí nové aleje s celkem 115 stromy - i takto oslaví nedávný Den stromů, který letos připadl na neděli 20. října. Granty na výsadbu nových nebo obnovu historických alejí a stromořadí poskytla Nadace ČEZ pod odborným dohledem botanika Václava Větvičky.

Do sázení se zapojují i místní občané, kteří tak alespoň částečně pomáhají napravit nedávnou vlnu masivního kácení alejí, kdy podél silnic nižších tříd zmizelo více než 120 000 stromů.

Obce v Moravskoslezském kraji vysadí díky Nadaci ČEZ 115 stromů různých druhů v hodnotě přes 580 tisíc korun (580 394 Kč). Zatímco v Bolaticích vznikne dubová alej, v Šilheřovicích vysadí český národní symbol lípu srdčitou a v Dolní Lutyni obnoví bukové stromořadí. Letošní sázení alejí navazuje na podporu výsadby stromů z roku 2011, kdy města a obce obnovily či nově vysadily 46 stromořadí. „Podpora výsadby alejí má neuvěřitelný ohlas. Hlásí se nám desítky obcí a měst s nápady na obnovu alejí v místech, kde dříve historicky existovaly, ale postupně bohužel vymizely," řekla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.

První sázení v Moravskoslezském kraji proběhlo ve čtvrtek 24. října v obci Bolatice a podíleli se na něm sami obyvatelé. Alej z dubů letních vysázená na pomezí parkoviště a nově vybudovaného suchého protipovodňového poldru, se stane příjemným místem k setkávání obyvatel obce a trávení volného času. Významně navíc zkrášlí krajinu, protože dosud tady byla jen volná travnatá plocha bez další zeleně. Další dvě obce plánují své aleje vysazovat v příštích dvou týdnech. V Šilheřovicích obnoví historickou alej s lipami srdčitými, čímž zároveň vytvoří přirozený biotop chráněného brouka páchníka hnědého, který se v této lokalitě vyskytuje. V Dolní Lutyni zase obnoví bukové stromořadí podél bývalé tramvajové trati.

Vzhledem k alarmujícímu úbytku tradičních stromořadí se v letošním roce začalo ochraně veřejné zeleně více věnovat i Ministerstvo životního prostředí ČR a vyhláškou platnou od poloviny července zpřísnilo podmínky pro kácení alejí. Ty totiž vedle své estetické funkce přispívají ke snížení prašnosti a hlukové zátěže, pohlcují oxid uhličitý a díky přirozenému stínu poskytují lidem úlevu při vysokých vedrech. „Blahodárný vliv stromů si asi každý uvědomuje. Méně už se ale ví, jak velký jejich přínos skutečně je. Například takový průměrně vzrostlý strom vyprodukuje během jediného dne množství kyslíku potřebné až pro deset lidí," uvedl botanik Václav Větvička.

Svých alejí se po celé republice dočká celkem 22 obcí, z toho 12 na Vysočině, po třech v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, dvě ve středních Čechách a po jedné v Ústeckém a Jihočeském kraji. Nadace ČEZ podpořila výsadbu těchto alejí částkou téměř 3 miliony korun, z toho v Moravskoslezském kraji částkou přes 1,7 milionu korun (1 701 690 Kč).

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě