logo Silvarium tisk

Národní zemědělské muzeum Praha představuje až do 12. dubna výstavu Život a dílo prof. Ing. et Ing. h. c. Josefa Hromase, CSc. Výstava byla zahájena vernisáží 28. ledna 2015 při příležitosti letošních nedožitých 80. narozenin Josefa Hromase. Vernisáž zahájil místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Připomněl osobnost prof. Josefa Hromase i další významné osobnosti lesního hospodářství, české myslivosti a lesnického školství.
Snad nejlépe charakterizuje postavu prof. Josefa Hromase první odstavec článku „Odešel profesor Josef Hromas" otištěného ve třetím čísle časopisu Myslivost, ročník 2015: „Kdo z domácích, ale i slovenských, evropských, ba i světových myslivců neznal profesora Josefa Hromase. S věčně usměvavým optimistou si výuku myslivosti na brněnské Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity spojuje hned několik generací jejích absolventů. Ti, kteří jej neznali z jeho celoživotního pedagogického působiště, měli osobu profesora Hromase zapsanou minimálně jako nejvýraznější postavu české, respektive československé největší myslivecké organizace v posledních desetiletích dvacátého a prvním desetiletí jednadvacátého století. Bez nadsázky se dá říci, že Josef Hromas byl osobností mimořádného kalibru."
Výstavu v NZM Praha realizovalo Sdružení podnikatelů Silvajagd Brno vedené Ing. Dr. Jaroslavem Pospíšilem. První panely putovní výstavy byly představeny vloni na veletrhu Silva – Regina 2014. Poté, kdy byla výstava představena v dalších městech a regionech, vznikaly i další panely, které jsou dnes její součástí. Několik panelů je věnováno připomenutí dalších významných českých lesníků, například 90. výročí narození akademika prof. RTDr. Ing. Miroslava Vyskota, DrSc., významného pedagoga a děkana bývalé Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně. Výstava připomíná také náhlé úmrtí renomovaného lesníka Ing. Jiřího Nováka v loňském roce. Panely výstavy jsou doplněny osobními předměty těchto lesníků i jejich uniformami. Je třeba v této souvislosti vyjádřit poděkování Dr. Pospíšilovi a jeho rodině za tuto, v pravém slova smyslu, osvětovou činnost pro zachování vzpomínky na významné české lesníky v době, která je skromná snahou připomínat přínos těchto lidí pro současné české lesnictví a myslivost.
Výstava Život a dílo profesora Hromase v NZM Praha je doplněna malou doprovodnou výstavou faksimilií starých rukopisných lesnických map. Mapy pocházejí ze Státního oblastního archivu v Třeboni a Státního zámku Třeboň. Mimo jiné je v Praze poprvé vystaven snad nejkrásnější soubor krajinářských map z panství Čimelice. Soubor vytvořil v letech 1800–1802 vynikající kartograf, lesník a zeměměřič Jan Tomášek pro Josefa Vratislava z Mitrovic, tehdejšího vlastníka panství Čimelice.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě