logo Silvarium tisk

JiT

Koncem května proběhl na ministerstvu zemědělství seminář v rámci evropského projektu BIO-HEAT Podpora rychlerostoucích dřevin pro systém centrálního vytápění ve východní Evropě. Během semináře byl představen Klastr rychlerostoucích dřevin.

Prezentace proběhla za účasti zástupců státní správy, bankovního sektoru, zemědělců, výzkumu i významných pěstitelů rychlerostoucích dřevin (RRD) v České republice.

Tématem semináře byla současná situace a reálné možnosti využití RRD, jejich význam pro zemědělský sektor i bioenergetiku, ale také bariéry, se kterými se tento obor potýká. A právě touto problematikou se chce zabývat i Klastr RRD. „Bude to sdružení subjektů nejen z oboru pěstování, ale také využití produkce rychlerostoucích dřevin. Věnovat se bude především podpoře tohoto oboru a tedy i konkurenceschopnosti subjektů, které bude zastupovat. V ideálním případě se tak vytvoří platforma, která vertikálně propojí všechny segmenty oboru a stane se základním jednacím partnerem pro státní správu,” sdělila Leona Šimková, projektová manažerka Českého sdružení pro Biomasu CZ Biom, které nové sdružení zaštiťuje. „Chce me vést dialog se státní správou, se zemědělskými svazy i jednotlivými zemědělci. Na druhé straně zase jednat s Energetickým regulačním úřadem i klíčovými odběrateli. Z tohoto hlediska bude podstatná mediální prezentace a kvalitní PR celého projektu,” dodala Šimková.

Klastr rychlerostoucích dřevin se zaměří hned na několik podstatných témat. Tím prvním je podpora rozvoje pěstební plochy. Minimálním cílem je dosáhnout do roku 2020 pěti tisíc hektarů. Ambicióznější odhady ale uvažují v násobcích tohoto čísla. Možná ještě důležitější bude odstraňování bariér, a to jak legislativních, tak správních. To je v současnosti brzda, která rozvoj zpomaluje. „Zároveň bude třeba podpořit rychlerostoucí dřeviny i z hlediska zajištění kvalitních a ověřených informací pro pěstitele i odběratele. Zkrátka dodat know-how, které pomůže obor ještě více zefektivnit,” řekl Jan Weger z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích, který klastr odborné veřejnosti představil. „K dispozici budou webové stránky, které budou sloužit jako informační platforma, dostupná také bude on-line mapa partnerů. Zároveň počítáme s pořádáním seminářů, polních dnů či praktických demonstrací a s poskytováním detailního poradenství,” doplnil Jan Weger. Například ještě v červnu proběhnou dva semináře „Nepotravinářské využití zemědělské půdy”, a to 21. 6. v Dobrovicích a 26. 6. v Poděbradech. Více informací na www.biom.cz.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě