(žah)
BESKYDY Narazili na něj v Beskydech už při únorovém a březnovém sčítání vlků, rysů a medvědů. Teď ochránci přírody do hor vyrazili speciálně kvůli němu. Chtějí zjistit, kolik jedinců vzácného strakapouda bělohřbetého vlastně ve zdejších lesích žije.
Beskydy si totiž vzácný druh velmi oblíbil. „Žije například v masivu Lysé hory nebo v pralese Mionší. Jedná se o takovou raritu, že tam za ním stále častěji jezdí i ornitologové ze západní Evropy,” uvádí Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Ornitologové teď chtějí zjistit co nejpřesnější údaje o výskytu strakapoudů bělohřbetých. Odhady zatím říkají, že Beskydy obývá asi stovka párů. V celé České republice jich přitom hnízdí pouhých 150 až 250 párů.
„Strakapoud bělohřbetý je vzácný proto, že si tesá hnízdní dutiny ve starých stromech v bukových a bukojedlových pralesích a živí se hmyzem, který žije v mrtvém dřevě. Ve většině lesů se ale intenzivně lesnicky hospodaří, takže staré stromy v nich nemají místo. Často se také vysazují nepůvodní smrkové monokultury,” vysvětluje ornitolog Daniel Křenek, který se na monitorování strakapoudů podílí.
Správa CHKO Beskydy teď kvůli strakapoudům i dalším chráněným druhům začala spolupracovat s lesníky. Nebudou z beskydských lesů odstraňovat všechny staré porosty, aby v nich strakapoudové mohli hnízdit. „Díky vstřícnosti lesníků se daří rozšířit síť nových rezervací. V nejcennějších lesních porostech se po těžbě nechává určitá část stromů k úplnému dožití,” říká vedoucí Správy CHKO Beskydy František Jaskula.
Strakapoud bělohřbetý je evropsky významným druhem. Kromě Beskyd se u nás vyskytuje v Hostýnských vrších, avšak v mnohem menším počtu. Ojediněle pak na Šumavě.