logo Silvarium tisk

Roman Paleček        

Především v západočeském regionu, ale i v náročných terénech v Krkonoších či v okolí přehrady Orlík působí firma Jehličnan CZ. Zabývá se zejména přibližováním dlouhého i manipulovaného dřeva při probírkách i mýtních těžbách. Dobrým pomocníkem je při těchto činnostech traktor Kioti EX50 HST s hydrostatickou převodovkou. Od letošního jara je agregován s novou vyvážecí soupravou s hydraulickou rukou Country 470 na návěsu T30. A jak ukazují několikaměsíční zkušenosti, toto spojení se plně osvědčilo.

S vyvážecími soupravami Country vyráběnými v Estonsku se mohli seznámit již návštěvníci letošního ročníku veletrhu Techagro v Brně. I tam vzbudilo toto zařízení robustní konstrukce zasloužený zájem. Ale jak vyvážečky pohybující se svými technickými parametry na pomezí profesionálních a farmářských strojů obstály v praxi v tuzemských podmínkách, kde bývá zvykem techniku vytěžovat na maximum a někdy i více?

Starší techniku strčila do kapsy

Zkušenosti z jejich nasazení mají pracovníci firmy Jehličnan CZ zhruba po pěti měsících provozu velice pozitivní. „S vyvážecí soupravou Kranman, kterou jsme dosud používali, se ta nová nedá vůbec srovnávat. Ale pouze v tom pozitivním slova smyslu. Stará technika zvládala dobře manipulaci se dřevem při probírkách, ovšem jen do určitého průměru dřevní hmoty. Navíc byla hodně náchylná k poruchám a ani servis a dodávky náhradních dílů nebývaly ideální. Zkrátka, zdaleka nesplňovala naše požadavky, které, musím přiznat, nejsou malé. Kdo někdy pracoval v lese, dobře ví, že na mechanizaci jsou kladené vysoké nároky a práce v mnohdy velice náročném terénu dává strojům pořádně zabrat.

Proto je jen dobře, že u vyvážecí soupravy Country výrobce nešetřil na použitém materiálu. Konstrukce je kvalitní a na práci vyvážečky je to znát. Kromě probírek zvládá v pohodě i klasické mýtní porosty. Obsluha nakládá při jedné vyvážce zhruba 3 m3 dřeva a někdy i o něco málo více. Pomocí hydraulické ruky zvedá vyvážecí souprava běžně klády o hmotnosti 450 kilogramů a nečiní jí to vůbec žádný problém. A od jarního nasazení pracuje prakticky den co den. Zatím vůbec nevíme, co je porucha, souprava pracuje zcela bez závad a při běžné směně vyveze, samozřejmě podle podmínek a vzdálenosti, přibližně 40 m3 dřeva. Pokud bychom vyvážečku nasazovali pouze do běžných probírek, troufám si odhadnout její životnost třeba na dvacet let. Důležitá je pochopitelně kvalitní obsluha stroje, ale z vlastní praxe vím, že ovládání je po určitém zacvičení jednoduché a pohodlné,” hodnotí práci vyvážecí soupravy Roman Chramosta, který má bohaté praktické zkušenosti jak se starou, tak s novou soupravou.

Potichu a obratně

Návěs vyvážecí soupravy je o jeden metr prodloužený, lze jím tedy běžně vyvážet kulatinu o délce čtyři metry (výjimečně až šest metrů), popřípadě plně využít kapacitu návěsu nakládkou dvou dvoumetrových kusů za sebou. Velkou výhodou soupravy je její obratnost. V agregaci s traktorem si poradí i ve složitém terénu a díky odpovídajícímu výkonu traktoru je provoz hydraulické ruky velice tichý. „Při manipulaci se dřevem pracuje traktor na volnoběh, výkon hydraulického čerpadla je dostatečný a v lese je ticho, které tam patří. Přitom je práce odvedená rychle. Ticho není jediným kladem soupravy při práci v lese. Ve srovnání s nasazením harvestorů je pochopitelně daleko šetrnější k podloží a několik měsíců po těžbě nelze prakticky poznat, že traktor s vyvážečkou v lese vůbec byly,” říká Roman Chramosta.

Pro profesionály, farmáře i hobby využití

Estonské vyvážecí soupravy s hydraulickou rukou Country se vyrábějí se zatížením 1500, 3000 a 5000 kg a jsou vhodné především pro nasazení při výřezech a probírkách. Uplatňují se ovšem také v zemědělství. Kromě dřeva zvládají velmi dobře manipulaci se sypkými hmotami. Hydraulické jeřáby lze použít při nakládce a vykládce balíků slámy, hnojiv a podobně.

Při jejich výrobě je používána vysoce kvalitní a odolná ocel i hydraulika. Přitom je jejich konstrukce jednoduchá a lehká, takže umožňuje připojení k různým modelům traktorů a malotraktorů. Vyvážečky s nižším zatížením je možné zapojit například za čtyřkolky či menší traktory. Pro model s nosností 3000 kg, který používá firma Jehličnan CZ, je potřebný traktor s výkonem 50 až 60 koní.

Při maximálním dosahu 4,7 m je zdvihová kapacita hydraulické ruky 370 kilogramů, při výsuvu do tří metrů se zvyšuje až na 550 kilogramů. Zařízení pracuje s pracovním tlakem 180 barů a hrubým zdvihovým momentem 24 kNm. Ruka disponuje poloměrem otáčení 360 stupňů. Zařízení má hmotnost 344 kg.

Návěs T30 má hnanou nápravu dvěma hydromotory umístěnými v zadních kolech, proto může pracovat i v kopcovitém terénu. Jeho maximální zatížení je 3000 kg a hmotnost 330 kg.

Traktor po roce v pohodě

Při naší návštěvě jsme se zeptali na traktor, který jsme viděli při práci zhruba před rokem. To měl Roman Chramosta za sebou první zkušenosti s prací v lese s traktorem s hydrostatickou převodovkou. „Traktor Kioti EX50 HST má nyní za sebou 1400 motohodin a i v těžkých horských terénech odváděl kvalitní služby. I když se prakticky nezastaví a při práci v lese utrpěl některé šrámy, nemohu si vůbec stěžovat a hydrostatickou převodovku bych neměnil. A v kombinaci s novou vyvážečkou jde o ideální spojení. Proto uvažuji o pořízení ještě jedné obdobné linky s o něco výkonnějším traktorem a větší vyvážecí soupravou. Ale na hydrostatu trvám. Nedovolí totiž traktor zbytečně přetěžovat a ani vyvážečku nelze přeložit. Je to možná jeden z důvodů, proč naše stroje pracují s minimálním množstvím závad. A pokud je servisní zásah nutný, servisní středisko společnosti ITTEC, která nám traktor i vyvážecí soupravu dodala, pracuje v nedalekých Plasích velice dobře a hlavně rychle,” uzavírá Roman Chramosta.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě