Během několikaletého výzkumu a monitoringu pomocí fotopastí na území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, vznikly tisíce jedinečných fotografií. A právě výběr z těchto snímků tvoří výstavu s názvem „V soukromí divočiny", která představuje výběr 64 fotografií v prostorách Českého rozhlasu Plzeň až do konce dubna.
Výstava nabízí návštěvníkům setkání s rysicí a jejími koťaty, losem evropským, šakalem obecným, psíkem mývalovitým či vzácnou kočkou divokou. Ukazuje v přirozeném prostředí také běžnější šumavské živočichy, jako lišky, jeleny, zajíce nebo divoká prasata.
„Na Šumavě používáme fotopasti k výzkumu intenzivně od roku 2009, kdy začal přeshraniční projekt výzkumu rysa ostrovida. Za tu dobu se nám sešly desítky terabitů fotografií, na této výstavě je tedy jen jejich zlomek. Snažili jsme se ale vybrat ty nejzajímavější fotografie, které zachycují typické i vzácné obyvatele Šumavy," říká zoolog Správy NP Šumava, odborník na biologii volně žijících živočichů, Luděk Bufka.
S mnohými zvířaty, která jsou na fotkách, se turista běžně nepotká. Dokonce i pro odborníky je svátkem osobní setkání například s rysem. Nebýt fotopastí, neměli bychom vizuální důkaz toho, že na Šumavě je kočka divoká nebo šakal.
„Tato výstava je důkazem, že nebýt jedinečného chráněného území, byli bychom ochuzeni o tyto vzácné živočichy a je jisté, že statut národního parku na Šumavě je smysluplný. Je skutečně prostorem pro divoká zvířata a tak to má být! Navíc si moc cením spolupráce s Českým rozhlasem Plzeň, který pro výstavu poskytl prostor i reklamu a díky jeho lidem můžeme ukazovat šumavskou divočinu i v srdci Plzně," doplňuje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.
Výstava „V soukromí divočiny", kterou společně se Správou Národního parku Šumava pořádá Český rozhlas Plzeň, je veřejnosti přístupná každý den od 8. do 30. dubna ve výstavních prostorách Českého rozhlasu Plzeň. Její součástí je také výstava fotografií zaměstnanců Správy NP Šumava za rok 2014.