logo Silvarium tisk

Letní prázdniny nejsou ještě ani ve své polovině, a na Vysočině se během tří týdnů rozhořela více než stovka požárů. Sucho a tropické počasí navíc riziko jejich vzniku prudce zvyšuje.

Rozpálená Vysočina. Tropické teploty posledních dnů mimořádně zvýšily riziko požárů. Bojovat s ohněm hasiči v kraji vyjeli od začátku letních prázdnin už ve více než stovce případů. Plameny napáchaly v součtu škodu bezmála za 15 milionů korun. Na Jihlavsku „červený kohout zakokrhal" už třicetkrát, připsal si škodu 1,2 milionu. Uplynulé úterý se hasiči nezastavili, v regionu likvidovali hned 14 požárů.
V pohotovosti jsou i lesníci, kteří už tradičně nasazují v létě do terénu i kontrolní hlídky. „I odhozený nedopalek cigarety může způsobit velké škody. Stačí slabý vítr," nabádají k opatrnosti při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě.
„Dodržování protipožárních předpisů sledují i o víkendech," uvedl výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Podnik využívá k monitoringu lesů také leteckou hasičskou službu.

Jen za úterý 14 požárů

Na zákaz kouření, rozdělávání ohňů a odhazování hořících předmětů v lese a 50 metrů od něj pamatuje i lesní zákon. Hříšníkům tak hrozí patnáctitisícová pokuta a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody. Ta může jít až do statisíců. „Věřím, že lidé chápou nebezpečí, které v době sucha hrozí," dodává Václav Lidický.
Ze čtrnácti požárů, k nimž vyjížděli v průběhu úterý hasiči na Vysočině, deset vzniklo v přírodním prostředí. „Hořela hrabanka, lesy, obilná pole, túje na hřbitově, ale i zemědělská technika," vypočítává krajská mluvčí hasičů Petra Musilová s tím, že do hašení požáru pole u Bačkovic na Třebíčsku se dokonce musel zapojit i vrtulník.
Škody, které za sebou požáry v přírodě zanechaly, překročily částku 1,2 milionu korun. „Při požárech ani samotných zásazích se naštěstí nikdo nezranil," dodává mluvčí hasičů.

Hasiči se zapotili

K prvnímu úternímu požáru hasiči vyjížděli před pátou hodinou ranní do lesa u Opatova na Třebíčsku, kde hořela lesní hrabanka. Kvůli suchu likvidace požáru trvala až do odpoledních hodin.
Za požárem přitom podle vyšetřovatelů stojí velmi nezodpovědná a nebezpečná noční hra táborníků, kdy po lese zapalovali parafínové svíce a jen díky včasnému zpozorování požáru myslivci se plameny více nerozšířily. „V tomto lese se jedná již o druhou událost. Poprvé tady hasiči museli likvidovat požár hrabanky v neděli odpoledne," poznamenává Petra Musilová.
Další požár na Třebíčsku na sebe nenechal dlouho čekat. Dvacet minut po poledni vyjížděli hasiči k požáru pole, balíků slámy a lisu na balíky

u Jakubova u Moravských Budějovic.

Celková majetková škoda jak na slámě, tak na stroji, byla vyčíslena na 58 tisíc korun. Požár zapříčinila technická závada na ložisku stroje.
A série požárů na Třebíčsku i nadále pokračovala. Ve 13.33 hod. vyjelo pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů k požáru pole a stohu v Ratibořicích. Škoda byla předběžně odhadnuta na 235 tisíc korun. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.
Hned dvanáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se potýkalo s rozsáhlým požárem strniště a pole u Zdeňkova na Jihlavsku. Vyjely k němu postupně kolem druhé hodiny odpoledne. Požár zasáhl tři hektary pšenice, 10 hektarů strniště a tři hektary lesa. Uhasit požár se jednotkám podařilo až po třech hodinách.
Škoda nebyla dosud vyčíslena. Stejně tak příčina vzniku požáru zůstává i nadále v šetření.

Pomoci musel i vrtulník

Kolem půl čtvrté odpoledne začaly plameny polykat obilné pole u Bačkovic na Třebíčsku. Ukázalo se, že nehoří pouze pole, ale také tři nové nákladní přívěsy k traktorům.
Do hašení požáru byl nasazen také vrtulník, který provedl několik shozů vody na požářiště. Příčinu vzniku nyní vyšetřovatel hasičů zjišťuje. Oheň za sebou zanechal škodu 315 tisíc korun.
Pár minut před půl šestou večer vyslal operační důstojník čtyři jednotky hasičů k požáru traktoru u lesa u Pozďatína na Třebíčsku. Požár se ještě před jejich příjezdem na místo stihl rozšířit na les.
Škoda na traktoru vystoupala na 600 tisíc korun. Na lese vznikla škoda deset tisíc korun. Požár způsobila technická závada na brzdách traktoru.
V úterý v podvečer hořely túje na hřbitově v Dobroníně na Jihlavsku. „Ještě před příjezdem hasičů na místo události se do hašení požáru pustil návštěvník hřbitova a za pomoci několika konví s vodou se mu podařilo zabránit rozšíření plamenů," uvádí mluvčí hasičů.
V ohrožení přitom bylo také přilehlé obilné pole. Škoda byla vyčíslena na 30 tisíc korun. „Požár zapříčinila nedbalost a neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm. Mohlo se jednat o svíčku, odhozenou zápalku nebo nedopalek cigarety," dodává P. Musilová.
Jak uvádí mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, podle statistik mají největší vliv na vznik požárů klimatické podmínky a stav přízemní vegetace. Největší riziko je při suchém, teplém počasí v době, kdy se v porostech nachází suché trávy a atraktivnost lokality z hlediska návštěvnosti. Nedopalek cigarety tak může způsobit mnohamilionové škody i tragické následky pro lesní zvěř i návštěvníky lesa.
Nejen lesníci tedy čekají na vydatný déšť. Drobné přeháňky se rychle odpaří a ke změně obvykle nepřispějí.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě