Austrálie se musí připravit na to, že bude čelit "stále častějším a ničivějším" katastrofám, mimo jiné z důvodu klimatických změn. Ve své zprávě to uvedla královská vyšetřovací komise, která se zabývala následky rozsáhlých lesních požárů z poslední doby, při nichž zemřelo nejméně 33 lidí.
„V uplynulých 12 měsících jsme byli svědky vln sucha, veder a lesních požárů, po nichž následovaly ničivé bouře, záplavy a pandemie,“ připomněla královská komise.
Australské vládě dala více než 80 doporučení, včetně toho, jak zlepšit reakci úřadů na krizové situace či jak zdokonalit projekce zabývající se dopadem klimatických změn na konkrétní oblasti Austrálie. Právě globální oteplování podle zprávy výrazně přispělo k extrémním podmínkám, jež ničivé ohně vyvolaly.
Pokračující klimatické změny podle komise přinesou „další zvyšování hladiny moří“. „Cyklonů bude méně, ale budou intenzivnější. Záplavy a lesní požáry budou také intenzivnější a častější,“ konstatovala komise.
Od loňského července do letošního března požáry v Austrálii sežehly 240 000 kilometrů čtverečních porostu, což zhruba odpovídá velikosti Británie. Postihly přitom všechny australské státy, zničily přes 3 000 domů a usmrtily nebo vyhnaly z jejich přirozeného prostředí téměř tři miliardy živočichů.
Během takzvaného černého léta pokryl kouř z ohňů i řadu velkých měst, jako je Sydney, Canberra či Adelaide. Podle jedné ze studií je s tímto znečištěním ovzduší spojeno 445 úmrtí, tisíce dalších lidí byly hospitalizovány.
Někteří experti jsou ale zklamáni, že vyšetřovací komise ve své zprávě nevyzvala vládu, aby řešila samotné příčiny katastrof. Australský premiér Scott Morrison, který podporuje mocný a lukrativní australský důlní průmysl, spojitost mezi klimatickými změnami a požáry opakovaně odmítl.
ČTK