Miloslav LUBAS
JINDŘICHOVICE POD SMRKEM Obnova původního potoka a lužního lesa v Jindřichovicích pod Smrkem pomůže proti povodním na Frýdlantsku.
Dvě nové tůně se navíc stanou útočištěm pro vzácné obojživelníky a další živočichy.
Lužní les a potok se mění díky Společnosti přátel přírody - Čmelák. Na projekt a práce, které se nyní chýlí ke konci, přispěla Evropská unie zhruba tři sta tisíc korun českých.
„Koryto potoka napřímily v osmdesátých letech minulého století meliorační zásahy,” řekla Dagmar Najmanová, jež se v Čmelákovi specializuje na ochranu přírody. „Lužní les vyschl a při jarním tání nebo při přívalových deštích voda potokem jen prosvištěla.” Z lesa se navíc kvůli těžbě rašeliny odváděla voda a vznikly tam hluboké strouhy.
Čmelák vrací koryto tam, kde kdysi bylo.
Jindřichovický potok zaplavuje domy pravidelně Dvě tůně s kolísající hladinou budou při lijácích a při tání sněhu zachycovat vodu.
Většinou poteče znovu přes les, kde se objeví drobné hráze z přírodních materiálů. Vyrostou ve strouhách.
„Jsem rád, že se voda vrací do svých přirozených míst,” uvedl jindřichovský starosta Pavel Novotný. „Jde již o druhý projekt, který může při bleskových povodních pomoci zabránit prudkému vzedmutí Jindřichovického potoka. Ten některé domy v obci zaplavuje pravidelně.”
Čmelák se snaží o záchranu a obnovu mokřadů, poněvadž patří mezi nejohroženější ekosystémy v Česku i ve světě.
„Dlouhodobá snaha vysušovat krajinu a co nejrychleji z ní odvést vodu přináší stále ničivější povodně, nebo smývá ornici z polí,” upozornila Dagmar Najmanová.
Společnost Čmelák za devatenáct let své existence vysázela přes pět set tisíc sazenic původních dřevin a pečuje o dvaašedesát hektarů cenných přírodních lokalit.