Vláda může plnit smlouvy o majetkovém vyrovnání s církvemi. Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh poslanců ČSSD na předběžné opatření, které tomu mělo zabránit. Sociální demokraté chtěli, aby soud plnění smluv pozastavil, dokud nerozhodne o návrhu na zrušení celého zákona o církevních restitucích. V daném typu řízení ale podle ÚS nelze předběžné opatření požadovat.
Sporné smlouvy se týkají peněžní části církevních restitucí. Vláda je v pátek podepsala s 16 církvemi a náboženskými společnostmi. Jako náhradu za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat během 30 let 59 miliard korun navýšených o inflaci.
„I když Ústavní soud odmítl náš návrh na předběžné opatření, tak řízení o stížnostech proti zákonu o narovnání s církvemi dále běží,” řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj tak bude potřeba vyčkat meritorního rozhodnutí Ústavního soudu o církevních restitucích. „My jsme ten návrh na předběžné opatření podali jako reakci na arogantní postup vlády, která se rozhodla nevyčkat na výsledek řízení před Ústavním soudem a rozhodla se urychlit podpis smluv s jednotlivými církvemi,” dodal.
Soud v minulých týdnech dostal postupně tři návrhy na zrušení zákona o církevních restitucích. První podala z iniciativy Věcí veřejných skupina senátorů, druhý poslanci ČSSD a třetí zákonodárci KSČM s podporou části sociálních demokratů. Druhý a třetí návrh soud formálně odmítl, bude se věcně zabývat tím prvním. Všichni stěžovatelé však budou účastníky řízení se všemi procesními právy a s možností uplatnit své argumenty.
Soudcem zpravodajem je Stanislav Balík. Už dříve avizoval, že církevní restituce bude řešit přednostně před jinými kauzami. Rozhodnutí by tak podle vyjádření soudu mohlo padnout v řádu týdnů až měsíců.