(der)
Čkyně – Dřevostroj. Ten název je neznámý jen málokterému Jihočechovi. Historie čkyňské společnosti, která byla součástí Jihočeských dřevařských závodů jako strojní opravárenský závod, se totiž píše již od 50. let minulého století. Na dlouholetou tradici úspěšně navazuje současné vedení podniku. Dřevostroj Čkyně představuje moderní závod, jenž získává dobré jméno nejen u tuzemských, ale také zahraničních provozovatelů malých pil i velkých dřevařských závodů.
Právě pro ně Dřevostroj Čkyně vyrábí stroje určené k prvotnímu zpracování dřevní hmoty, jako jsou různé druhy dopravníkové technologie, pily, sekačky pilařského odpadu nebo třídiče štěpek. „Naše stroje vynikají robustní konstrukcí a vysokou provozní spolehlivostí, což je předurčuje k nasazení i v extrémně náročných podmínkách,” vyzdvihuje statutární ředitel JUDr. Vladimír Chum.
Kvalitu i provozní spolehlivost výrobků Dřevostroje zákazníci oceňují. Svědčí o tom fakt, že zájem o produkty čkyňské firmy roste. „Tento rok dojde ve srovnání s předchozím rokem k navýšení tržeb přibližně o 65% a k nárůstu výroby o zhruba 50 %. Vpříštím roce očekáváme další nárůst tržeb,” říká Vladimír Chum.
Díky těmto výsledkům a finančnímu zdraví firmy se mohli v Dřevostroji po letech vrátit k významnějším investicím, které jsou potřebné k modernizaci areálu i samotného výrobního zařízení. „V letošním roce do infrastruktury investujeme celkem 7,5 milionu korun. To není úplně malá částka s ohledem na to, že v předchozích letech investice dosahovaly objemu přibližně dva miliony korun ročně,” srovnává Vladimír Chum.
Nejzásadnější investicí v letošním roce je rekonstrukce pálicího automatu, která umožní přechod na pálení plechů plasmou do tloušťky dvaceti milimetrů, což zásadně zvýší přesnost výroby a významně omezí čištění výpalků. „Také jsme provedli kompletní opravy jeřábových drah a mostových jeřábů na všech povozech a významné prostředky investovali do zlepšení nástrojového vybavení a do nákupu nového konstrukčního softwaru. I to nám pomůže zvýšit efektivitu výroby a její kvalitu. Vedle toho jsme také opravili část závodových komunikací a opláštění jedné z výrobních hal,” doplňuje ředitel Dřevostroje Čkyně.
Výrobní program firmy je opravdu rozmanitý. V Dřevostroji vznikají kompletní manipulační a třídící linky pro kulatinu, třídicí linky řeziva, kompletní technologie pilnic, linky na zpracování dřevního odpadu, technologie na dopravu biomasy apod. „Naší hlavní předností je to, že jsme schopni plně se přizpůsobit požadavkům zákazníka a konkrétní produkt mu vymyslet, vyrobit a následně i namontovat přímo na míru,” říká Vladimír Chum, který v Dřevostroji začínal v roce 1984 jako obchodní referent a poté dlouhá léta pracoval na pozici právníka a asistenta generálního ředitele. Podnik nyní vede druhým rokem.
Kromě České republiky putují výrobky z Dřevostroje také do Německa, Polska nebo na Slovensko. „V Polsku jsme například na jaře uvedli do provozu manipulační linku kulatiny pro firmu patřící do koncernu IKEA Industry a v tomto týdnu jsme výkonovými testy úspěšně dokončili realizaci technicky náročné zakázky na ukládání řeziva za pofilovací linkou pro firmu Olczyk, která je jednou z největších pilařských firem na tamním trhu. Také jsme dodali technologii pro odkorňovací linku do Bulharska pro skupinu KRONOSPAN, což považujeme za velice prestižní zakázku. Dobrou referencí je pro nás také zakázka pro významnou dřevařskou firmu v Německu Robeta Holz, které jsme dodali technologii odsunu bočního řeziva z pilnice do třídící stanice řeziva. V současné době se významným způsobem podílíme na výstavbě zcela nového pilařského kombinátu na Slovensku,” uvádí Vladimír Chum.
„Jen je škoda, že čeští dřevaři do obnovy či modernizace výrobního zařízení prakticky neinvestují. Z toho důvodu v loňském roce 50%produkce směřovalo na zahraniční trhy a v tomto roce to bude 80 % výroby, doplňuje ředitel Dřevostroje a připomíná, že v posledních desítkách let byl Dřevostroj prakticky u všech větších investic do vybavení pil nebo dřevařských závodů v České republice.
Na nedostatek zakázek si v Dřevostroji nemohou v současné době stěžovat. Jediné, s čím ve Čkyni nyní bojují, je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. „Chybějí nám technici, ale také zámečníci nebo svářeči,” uzavírá Vladimír Chum s tím, že ač jde o trvalý problém, věří, že to úspěšnou budoucnost Dřevostroje nijak neohrozí.