V Česku by mohlo být letos vyrobeno až 300.000 tun dřevěných pelet, tedy o 100.000 tun více než loni. Na svých webových stránkách to oznámil Klastr Česká peleta.
Hlavním důvodem růstu výroby má být spuštění čtyř nových peletáren. Dvě z nich mají vyrůst v Olomouckém kraji, po jedné pak na Vysočině a v Jihočeském kraji.
Dřevěné pelety se nejčastěji vyrábějí lisováním dřevěných pilin a hoblin jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Používají se jako náhrada fosilních paliv, například zemního plynu a uhlí.
"Největší z chystaných peletáren bude na Vysočině, konkrétně peletárna firmy Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou. U zbylých tří nemám bohužel svolení od investorů prozrazovat konkrétní lokality," řekl předseda klastru Vladimír Stupavský. Uvedl, že plánovaná roční kapacita ždírecké peletárny je okolo 55.000 tun pelet, u zbylých nových provozů bude menší.
Investice do stavby nových závodů záleží podle něj na použitých technologiích. "U menších peletáren jde o deset až 20 milionů, ve Ždírci spíše o desítky milionů korun," sdělil Stupavský. Už na přelomu roku začala vyrábět pelety peletárna v Horní Plané v Jihočeském kraji.
Stupavský dále uvedl, že nové provozy nabídnou i pracovní místa. U menších peletáren půjde vždy o pět až 15 nově zaměstnaných lidí. Ve Ždírci to bude násobně více, dodal.
Podle klastru má v současné době peletový kotel zhruba 20.000 objektů, včetně domácností a veřejných budov. Až dosud se dvě třetiny pelet vyrobených v Česku vyvážely, zejména do zemí jako je Německo, Rakousko a Itálie.
Klastr Česká peleta sdružuje firmy z oblasti výroby kotlů na pelety a další dřevěná paliva. Jeho členy jsou i producenti dřevěných paliv, poradenské či distribuční společnosti a univerzitní instituce.