Extrémní sucho v Česku výrazně zvýšilo počet požárů. Lesy či pole hoří denně na desítkách míst. Podle hasičů jsou proti rozsáhlým ohňům nejúčinnější helikoptéry, které z vaku vypouštějí tisíce litrů vody. Jejich šéf Drahoslav Ryba si však stěžuje, že na letecké hašení nemají hasiči dost peněz.
„Není možné vyloučit, že se s podobně velkými požáry ještě setkáme. Tato situace je výjimečná nejen co do počtu požárů v tomto období, ale zejména jejich rozsahem. Extrémní sucho znamená jejich velmi rychlé rozšíření," řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba.
K likvidování rozsáhlých lesních požárů přitom jeho lidé potřebují vrtulníky a letadla. Na to však nemají peníze. „Trápí nás nedostatek prostředků k leteckému hašení požárů, což je zásadní zejména při zásazích v nedostupném terénu nebo při hašení plošně rozsáhlých požárů. Pokud máme čelit narůstajícím rizikům, musí nám stát poskytnout dostatečné zdroje," uvedl Ryba.
Hasiči však budou potřebovat ještě další peníze - mimo jiné i kvůli pomoci od dobrovolných hasičů. „S touto situací budou spojeny mimořádné výdaje. Budou se týkat zejména platů, refundace mezd členů jednotek sdružení dobrovolných hasičů z obcí či pohonných hmot," vypočítal šéf hasičů.
Ještě častěji je kvůli suchu zakázáno plýtvání vodou například k zalévání zahrádek. Některá města dokonce zakázala nabírat vodu z řeky a do některých obcí se musí voda dovážet. Hasiči podle Ryby zatím s vodou problémy nemají.
Vedro vrcholí v pátek, kdy má být ke čtyřiceti stupňům Celsia (předpověď čtěte zde). Extrémní teploty mají vydržet ještě čtrnáct dní a už šest krajů vyhlásilo zákaz rozdělávání ohně na nebezpečných místech. A například ve středních Čechách hejtman zakázal vjezd aut do lesa.
Meteorologové odhadují, že extrémně suchá a teplá léta budou v Česku běžná. I kvůli tomu chtějí hasiči posílit v příštích pěti letech o osm set lidí. „Bylo by to celkově méně tabulkových míst, než se plánovalo v roce 2010," dodal Ryba.