logo Silvarium tisk

Myšlenka na vyhlášení křivoklátského parku už je přitom docela letitá, veřejnost jí ale zřejmě zaznamenala až v období úřednické vlády, kdy resortu zemědělství šéfoval Jakub Šebesta.
Tomu se ve spojení se státním podnikem Lesy České republiky, lesními hospodáři i starosty mnoha tamních obcí podařilo vyhlášení parku odvrátit, a naopak na dotčeném území vyhlásit lesnický park. Což je v podstatě možnost nadále hospodařit v křivoklátských lesích, avšak za přísnějších podmínek v rámci ochrany přírody a krajiny. Omezení hospodaření je nicméně na tamní lokalitě celá řada - na území je více než 20 chráněných krajinných oblastí, řada ptačích oblastí či lokality začleněné do projektu Natura 2000. Základní otázkou tak je, má-li za této situace smysl současná omezení ještě dále vyhlášením národního parku zpřísňovat.
Vyhlášení je přitom nakloněn i současný ministr životního prostředí, filosofickým argumentem je, jak už to v takových případech bývá, snaha zachovat cenné biotopy na Křivoklátsku kolem řeky Berounky. Nutno ovšem podotknout, že na spoluvytváření tamní krajiny se významným způsobem podílel člověk, a že je Křivoklátsko takové, jaké je, je také zásluhou lidí a jejich činnosti v krajině. Ta by ovšem byla vyhlášením parku omezena, ba v některých oblastech zcela zastavena. Ministerstvo životního prostředí ale tvrdí, že lidé na Křivoklátsku by vyhlášením parku omezeni nebyli, a že se tedy pro ně nic nezmění. Potom je ale třeba se ptát, proč by měl být park vyhlašován.
Odpověď je přitom trochu jinde, než v míře omezení - jde totiž hlavně o přesun kompetencí. Pokud by byl totiž park vyhlášen, přešlo by veškeré rozhodování o činnost v něm právě na resort životního prostředí, což by se zdaleka netýkalo jen samotného hospodaření lesích, ale stejně tak by MŽP rozhodovalo o výkonu rybářského práva, a především by mělo právo výrazně vstupovat do rozhodování samospráv obcí. V podstatě lze říci, že na území národního parku by MŽP rozhodovalo o všem. To by podle všeho generovalo velké konflikty, asi i větší, než jakých jsme svědky na Šumavě.
Křivoklátsko je totiž mnohem hustěji osídleno a střety obyvatel s ochránci by byly nepochybně mnohem četnější.
Křivoklátsku by podle všeho nepomohl ani údajný rozvoj turistického ruchu, o kterém se v souvislosti s vyhlášením národního parku mluví. Na nedávné konferenci věnované budoucnosti Křivoklátska naopak zaznělo, že by umělé posilování turistické atraktivity mohlo mít dokonce opačný efekt, než je ochrana přírody. A například vedoucí Správy CHKO Jeseníky v mediích v tomto smyslu prohlásil, že právě z tohoto důvodu upouští od obdobných snah týkajících se vyhlášení NP Jeseníky.
Podle účastníků uvedené konference zazněly na tomto setkání i hrozby, které by mohly poškodit cennou křivoklátskou přírodu. Například privatizace lesů, se kterou občas některá politická strana koketuje. Je to ale opravdu hrozba, když v praxi nelze předpokládat, že by byl ze stran podnikatelů v dřevařském průmyslu zájem právě o přírodně komplikované oblasti s nesporně menším ekonomickým efektem než v plně hospodářských lesích mimo chráněná území?
Nehledě na to, že privatizace lesů je v naší zemi již hodně dlouho tabu a ještě podle všeho nějakou dobu tak bude... Zastánci vyhlášení národního parku také hrozí, že tento krok by zabránil potenciálnímu vybudování vodní nádrže v údolí Berounky. Otázkou ovšem i tady je, zdali by vodní nádrž (nejspíš na řece Klabavě) nebylo pro společnost spíše přínosem - Berounka a její přítoky při velkých deštích opakovaně ohrožují obyvatele v okolí toků a navíc se v naší zemi stále více diskutuje o možných problémech s nedostatkem vody v období sucha.
Přehrada by se tedy možná docela hodila, i když je třeba korektně přiznat, že minimálně po nějakou dobu by bylo krásné okolí Klabavy jistě narušeno. To ale ne nadlouho, a co si budeme povídat, okolí vodních nádrží patří téměř všude v naší zemi k vyhledávaným lokalitám.
Tlaky na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko lze očekávat zcela jistě v průběhu tohoto roku. Bylo by vhodné si proto uvědomit, že by se tím mimo jiné minimálně o 50 milionů korun ročně zvýšily náklady státního rozpočtu, hlavně by se ale křivoklátští starostové, myslivci, lesáci či rybáři stali minimálně částečně nesvéprávnými občany této lokality.

Komentáře  

-4 # Máchal 2015-05-07 08:49
přešlo by veškeré rozhodování o činnost v něm právě na resort životního prostředí, což by se zdaleka netýkalo jen samotného hospodaření lesích, ale stejně tak by MŽP rozhodovalo o výkonu rybářského práva, a především by mělo právo výrazně vstupovat do rozhodování samospráv obcí

Mě se hlavně líbí, jak elegantně se autor vyhnul zmínce o myslivosti :lol:
Přitom si myslím že zrovna v případě Křivoklátska jsou ty ostatní věci jen ocásek, ucho nebo přední či zadní nožička. Vlastní zakopaný pes a ohnisko konfliktu bych ale hledal právě v tomhle. Jak na straně velké nevole to pustit, tak na straně hladové žádostivosti se k tomu dostat. Ať už kvůli vlastním zájmům (třeba i někoho v pozadí), nebo snad i v některých, obávám se že těch naivnějších, případech opravdu kvůli vlivu stavů zvěře na les.

Strašení zákazy vstupu atd. je jen taková vějička pro širokou veřejnost, stejně jako srovnávání s podmínkami NP Šumava s přirozeně smrkovými polohami, a zneužívání toho, jak málo o diametrální rozdílnosti obou případů veřejnost ví, a jak je snadné něco takového podsunout někomu, kdo to dál bude plamenně šířit a vykřikovat, aniž by o tom něco věděl. Nebo se namáhal překousnout předsudky a použít hlavu, pokud ví.

Brnkání na jakýchsi 50 melounů ročně (skutečně v tom nejsou náklady, které mají dnes jen jinou formu a cestičky?), no to snad ani není třeba v naší zemi nijak komentovat. Na druhou stranu, je pravda že náklady navíc na provoz dalšího NP (částečně tak trochu i místo jiných organizací ;-) ) nejsou úplně zanedbatelné, a je třeba zvážit, jestli jsou nutné. Ale takováto jednoznačná hesla, vytržená z kontextu a asi i cifra vycucaná z prstu, mě vždycky pobaví.

V případě obcí je pak takovou vějičkou třeba strašení vstupováním do rozhodování samospráv. Jenže do toho hlavního - stavební problematiky - už vstupuje CHKO teď.

Jsem docela zvědavý, co se kolem toho ještě "dozvíme". Jak už jsem několikrát psal, myslím že je to z pohledu toho lesa v podstatě skoro jedno, jestli tam bude park nebo "jen" CHKO. Z pohledu společenských tanečků je ale velice zajímavé a někdy i zábavné sledovat, co se kolem toho všechno děje a jak jsou lidi schopní zamlčet nebo nafouknout, co se zrovna hodí...
+15 # Lubik 2015-05-06 12:00
Článek velmi dobře popisuje realitu kolem záměru na vyhlášení NP. Celkem lze říci, že zelení fanatici svými záměry a metodami provádějí klasický racketeering. Velmi poučné je zjištění, že v principu jde hlavně o moc (kompetence a rozhodování) a peníze (dojení veřejných rozpočtů). Tragické je, že se ještě najdou lidé, kteří jim to "žerou".

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě