logo Silvarium tisk

 

Příbram – Nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy mělo být podle harmonogramu optimalizace vojenských újezdů a rušení Vojenského újezdu Brdy vyhlášeno v červnu tohoto roku s účinností od 1. ledna 2016. Nařízení vlády o vyhlášení CHKO Brdy bude ale vyhlášeno pravděpodobně až v září.

Co je důvodem zpoždění?

V průběhu připomínkovacího řízení ke zmíněnému návrhu se vyskytla řada námitek, které nebyly ještě vypořádány a z tohoto důvodu dojde k odkladu nařízení o CHKO. Hlavní námitkou je nevyhlašovat CHKO v hranicích Přírodního parku Třemšín.

Námitku podalo Arcibiskupství pražské a ministerstvo zemědělství. Dokud nebude tato námitka a další jiné vypořádána, nebude CHKO Brdy vyhlášena. Ve hře je totiž také stále zájem o ložisko zlata v oblasti Vacíkova v Petráškově hoře.

Nicméně podle toho, co zatím víme, termín účinnosti CHKO Brdy od 1. ledna 2016 by neměl být ohrožen.

V současné době připravuje ministerstvo pro místní rozvoj územní studii pro Brdy, která bude závazná pro katastrálním územím dotčené obce, obce s rozšířenou působností a dotčené kraje. Bude to základní materiál zejména pro tvorbu územních plánů včetně problematiky turistického využití.

V této souvislosti podobnou studii zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny jako budoucí orgán ochrany a přírody prostřednictvím správy CHKO Brdy. Velmi důležité bude stanovení nástupních míst do Brd jako návštěvnických a informačních center.

S ohledem na zkušenosti z jiných chráněných lokalit je nutné tato centra zřizovat co nejblíže chráněných lokalit, návštěvnické centrum by samo o sobě mělo evokovat propagovanou přírodní lokalitu.

Podle našich informací se například Příbrami nabízí jako ideální místo Ekologické centrum v Orlově, kde by bylo i záchytné parkoviště v místě bývalého kravína. Další návštěvnické centrum bude v Obecnici v místě lesní správy, kterou čeká rekonstrukce.

V souvislosti se zřízením CHKO Brdy ještě nebylo oznámeno sídlo správy, což je důležité spíše pro budoucí zaměstnance správy než pro turisty, kteří budou vyhledávat zejména návštěvnická centra s nabídkou pro turisty.

Ve hře je několik míst – Hořovice nabízejí bývalé sídlo Vojenských lesů a statků v objektu Starého zámku. Spálené Poříčí dokonce za tímto účelem zakoupilo přímo na náměstí nemovitost s dvorním traktem a zahradou.

Objekt sokolovny pak nabízí město Rožmitál. Jince nabídly budovu újezdního úřadu se dvorem a zahradou.

Všechny čtyři města nabídla velmi vhodné reprezentativní sídla s nezbytným zázemím, většinou formou bezplatného převodu či bezplatného nájmu, s možností okamžitého využití.

Příbram údajně nabídla 2. patro bývalé budovy Rudných dolů. Prostory by se ale musely stavebně upravit, než by bylo možné je využívat."

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě