Břeclav 29. října (ČTK) - Vyčistění Bořího lesa u Břeclavi, v němž je od druhé světové války rozeseta munice, bude stát zhruba 155 milionů korun. Jde o projekt, který je nad síly policejních pyrotechniků. Je nutné zlikvidovat tisíce kusů velmi nebezpečné munice na rozloze asi 1550 hektarů. ČTK to dnes řekla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová. Město o projektu jedná s ministerstvem vnitra, Jihomoravským krajem a firmou Lesy ČR.
V Bořím lese zřídili Němci za druhé světové války továrnu Muna, v níž vyráběli granáty a bomby pro wehrmacht. Oblast osvobodila Rudá armáda v dubnu 1945. Její velení dospělo k závěru, že továrna je nepotřebná a zlikvidovat ji lze i se stovkami kusů munice nejrychleji tím, že ji vyhodí do povětří.
Při výbuchu byly rozmetány granáty na prostoru asi 1800 hektarů. Boří les se tak stal pro veřejnost nebezpečným. Dosud v něm zahynulo po nálezu munice pět lidí. Poslední obětí se stal v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec. Les je v majetku firmy Lesy ČR a lze jím projít, ale pouze po vyznačených stezkách.
V letech 1993 až 2001 vyčistil tým najatých pyrotechniků 250 hektarů lesa. Zbývá ale ještě vyčistit 1550 hektarů, z nichž je asi třetina značně "zamořena" municí. O tom, jak ve věci postupovat, jednali zástupci Břeclavi v uplynulých dnech na ministerstvu vnitra. Problém je hlavně s nedostatkem peněz. O zaplacení prací se bude muset postarat zejména stát.
Podle Windové jsou dvě varianty. Buď stát opět najme pyrotechniky, kteří les vyčistí, anebo vznikne přímo ve státním podniku Lesy ČR nová složka pyrotechniků, kteří se budou zabývat jen vyčistěním Bořího lesa. Práce potrvají několik let.
Při vyčistění 250 hektarů lesa odborníci našli a zničili 24.000 kusů munice. Předpokládají, že ve zbytku lesa budou další desetitisíce granátů. Kdy by mohlo padnout rozhodnutí, jak bude stát ve věci postupovat, to zatím není podle Windové jasné.