logo Silvarium tisk

Bývalé dopadové plochy leteckých a dalších střel jsou podle ekologů těmi nejvzácnějšími lokalitami chystané chráněné krajinné oblasti Brdy. Bez výbuchů ale ztratí svou hodnotu. Proto by se o ně vojáci mohli „starat" i dál.

Už jsou to čtyři roky, co česká armáda naposledy „útočila" na dopadovou plochu Jordán. Od té doby neproběhly v této části Brd žádné střelby. A podle odborníků je to znát. Lokalita rychle zarůstá. Tím, že nedochází k rozrývání a rozrušování půdy, se snižuje počet rostlinných i živočišných druhů.

„Dopadové plochy jsou velmi zajímavé a přírodně cenné, nepoužívají se tam žádné pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva," vysvětluje Mojmír Vlašín, krajinný ekolog institutu Veronica. Jedním dechem dodává, že příkladem je třeba vojenský újezd Březina u Vyškova. „Studenti se tam učí trhací práce, z dálky to místo vypadá po těch tisícovkách výbuchů zničené, ale ve skutečnosti jsou to jedny z nejkrásnějších ploch s čolky a kuňkami," popisuje Vlašín.

Armáda podle něj takto supluje přirozené disturbance, tedy pravidelné narušování, které už z dnešní přírody takřka vymizely.

A podobně to vypadá i v Brdech. Nejen Jordán, ale i další dopadové plochy Tok a Padrť se budou počítat mezi nejcennější lokality připravované chráněné krajinné oblasti. Jenže jak dokazuje Jordán, je potřeba zavčasu se začít věnovat tomu, aby se z těchto perel nestaly pouze běžné louky. Záchranou můžou být ženisté

„Plochy rychle zarůstají a je potřeba je udržovat. V minulosti tam fungoval vojenský management, kdy výcvik s nahodilými požáry v podstatě suploval potřebnou péči. Řešením může být součinnost mezi správou CHKO a Vojenskými lesy a statky, případně Armádou ČR," navrhuje v rozhovoru pro Příbramský deník Karel Urban z Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy.

A Mojmír Vlašín vidí zase cestu ve specializované péči. Uvádí příklad z Velké Británie. Tamější armáda se dohodla s ochránci přírody a do vytipovaných oblastí posílá ženisty, kteří tam likvidují nepotřebné staré miny. „Řešením do budoucna mohou být například i pojezdy techniky vojenských historických skupin v daných lokalitách. V současné době jednáme s ministerstvem životního prostředí o dalších možnostech spolupráce," reaguje za české ministerstvo obrany mluvčí Jiří Caletka.

Očista skončí do roku 2017

Samotné vyjížďky starých tanků a těžkých pásových transportérů však příliš nevyřeší. I když chce vojsko pyrotechnicky očistit i dopadové plochy, půjde především jen o povrchové práce a pro těžkou techniku zůstanou tato místa stále nebezpečná.

Zástupci resortu proto zatím neoficiálně přikyvují, že pokud bude třeba, pro vojáky nebude problém občas uvnitř CHKO odpalovat nálože. Dělostřelci z Jinců si stále ponechají prostor Brda a odtud je to k ostatním dopadovým plochám relativně blízko.

„V současné době je vyčištěno 31 % území, což jsou téměř čtyři tisíce hektarů. Do konce roku 2015 plánujeme mít vyčištěno 59% a následující rok 86 %. Celé území bude v pořádku nejpozději do konce roku 2017," shrnul na únorovém setkání se starosty Aleš Zika, který velí 95 pyrotechnikům čistícím Brdy od nevybuchlé munice.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě