Mokřad Horní Jizera je zapsán mezi nejvýznamnějšími mokřady celého světa. Lokalita, která se skládá ze dvou částí o celkové výměře 2 303 ha, je územím s mimořádnými krajinářskými a přírodními hodnotami.
„Plošně větší část se nachází ve východní části Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory při hranici s Polskem. Menší část je pak situována v náhorní oblasti Jizerských hor a prochází jí hlavní evropské rozvodí rozdělující úmoří Baltského a Severního moře,” přiblížil oblast místopředseda Výboru zemědělství a životního prostředí Jaroslav Podzimek.
Území je chráněno také na základě tzv. Ramsarské úmluvy, jejímž prostřednictvím je zajišťována celosvětová ochrana mokřadů. Dnes má Ramsarská úmluva podle Tomáše Komrzého z oddělení vodního a lesního hospodářství, odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu, již 168 smluvních stran.
„Do jejího seznamu jsou zařazovány mokřady splňující přísná kritéria mezinárodního významu pro vodní ptactvo a mezinárodního významu z hlediska ekologie, botaniky, zoologie, limnologie nebo hydrobiologie,” řekl Tomáš Komrzý.
Exkurzi po lokalitách Horní Jizery vedli Ing. Jiří Hušek a Mgr. Šárka Mazánková ze SCHKO Jizerské hory. Členové Výboru navštívili nejdříve Klugeho louku – druhou největší rašelinnou louku v Jizerských horách. Zde se dozvěděli praktické informace o ochraně rašelinišť a také, že revitalizace rašelinišť má význam i při prevenci povodní. Seznámili se mimo jiné i se situací přísně chráněného tetřívka obecného na území Jizerských hor.
Následovala návštěva přírodní rezervace s přísně chráněnou upolínovou loukou přímo v osadě Jizerka. Žlutá barva upolínu evropského je v jarním období dominantou této osady.
Na závěr členové Výboru navštívili vyhlídkovou věž v Přírodní rezervaci Na Čihadle. Liberecké novinky informoval Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.