MARKÉTA RADOVÁ
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Jednoho rozčilují, jiného těší. Jedno je ale jisté. Církevní restituce „odemknou” nejedno území či stavbu, které v kraji dosud tížilo nevyjasněné vlastnictví.
Úvodní fáze restitucí před pár dny skončila. Ve čtvrtek 2. ledna vypršel termín, dokdy mohly církve podávat výzvy k vydání svého historického majetku. „Celkem jsme během uplynulého roku podali 346 výzev. Uplatňujeme v nich vydání zhruba 22 tisíc hektarů lesů a 3,5 tisíce hektarů polností. Jedná se jak o majetek biskupství, tak o majetek, který patřil jednotlivým farnostem na území diecéze,” sdělil generální vikář ostravsko-opavské diecéze Martin David.
Jak upřesňuje, římskokatolická církev v kraji požádala také o vydání zhruba stovky staveb. V naprosté většině se jedná o hájenky, lesovny, stodoly a stavby spojené s lesním hospodářstvím. A movitý majetek jako obrazy nebo třeba sochy? „Nepožádali jsme o žádné movité kulturní památky či jiné předměty umělecké povahy,” prozradil Martin David s tím, že církev požádala pouze o ten movitý majetek, který byl součástí zabaveného inventáře budov, jež chce zpátky.
Zatím se ale katolíci z průběhu restitucí příliš neradují. Proces vracení majetku je totiž zdlouhavý. „Z celkového počtu podaných výzev byla do konce loňského roku pouze ve 35 případech uzavřena zpravidla pouze dílčí dohoda o vydání majetku. Tyto dohody však ještě podléhají schválení ve správním řízení, které bylo zdárně ukončeno jen ve dvou případech,” zmínil generální vikář s tím, že v reálu církev zatím dostala 23,75 hektaru polí, což je vzhledem k celkové žádané rozloze polností jen velmi malý zlomek.
A lesy? V nich zatím stát církvím na území kraje nevrátil ani ar. Celkový počet podaných výzev, jež obdržely Lesy České republiky, se v kraji vyšplhal na 184. „Dosud jsme na území Moravskoslezského kraje podepsali 19 dohod s římskokatolickými farnostmi. V dohodách je vydáváno 113 převážně lesních pozemků o celkové výměře 78,6 hektaru,” uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Jak ale zároveň připomíná, podle zákona musí dohody posoudit Státní pozemkový úřad ve správním řízení. A ten žádnou ze zmíněných dohod zatím neschválil. Úřady přitom teď mají na rozhodnutí o vydání majetku šest měsíců. Římskokatolická církev není jediná, která na území kraje žádá o vrácení kdysi zestátněných nemovitostí. Na to, že budou usilovat o znovunabytí někdejšího majetku, mezi který patří nemovitosti v Karlově Studánce nebo třeba zámek Bruntál a hrad Sovinec už dřív upozornili zástupci Německého řádu. A o vydání lesů a polí žádá například i Suverénní řád maltézských rytířů.
Tomu v minulosti patřil i dnes zpustlý zámek Dívčí hrad ve stejnojmenné obci na Osoblažsku. Zpátky ale zástupci řádu zámek nechtějí.
Co se také stalo 6. 1. Glenn Miller Orchestra V Domě kultury města Ostravy vystoupil nejslavnější swingový orchestr Glenn Miller Orchestra, mezi jehož hity patří například Moonlight Serenade či In the Mood. V České republice odehrál osm koncertů. 27. 1. Kajnar končí v ČSSD Sociální demokraté z Ostravy-Poruby zrušili primátoru Ostravy Petru Kajnarovi členství ve straně. Hlavní důvod? Žaloby, které podával před volbami. „Poukázal jsem jen na nepravosti ve straně a tohle je důsledek,” řekl Kajnar po verdiktu. 29. 1. Baník bez Lukeše V ostravském Baníku skončila jedna z jeho legend - záložník Martin Lukeš. Petatřicetiletý klubový srdcař strávil na Bazalech 24 sezon a patřil k oporám týmu. Šéfové klubu mu oznámili, že už s ním nepočítají.