Slovenský expert úspěšně navrací lesům potřebnou vláhu narušováním zhutnělých lesních cest, své následovníky má i v Česku
Dlouhodobé sucho a přívalové deště se staly předmětem zájmu odborníků i laických diskusí. Málokdo se jim věnuje s takovým nasazením jako Štefan Vaľo. Po desetiletí praktických krajinotvorných experimentů s jistotou tvrdí: sucha i povodně mají stejnou příčinu. I proto se vypravil do olomoucké oblasti, která byla těžce zasažena přívalovou záplavou, aby příčinu analyzoval a navrhl řešení. Voda zde zanechala jasnou stopu – rozbité přístěnky, zaplavené domy, poničená auta.
Projíždíme Šumvaldem, vesnicí, která byla zasažena povodní způsobenou přívalovým deštěm. I po dvou týdnech se tu život jen pomalu vrací k normálu. Všude jsou ještě vidět klády servané z lesních svahů, pytle s pískem, poničené stavby.
Škoda byla odhadnuta na půl miliardy korun. A navíc voda vzala i dva životy. Co je ale příčinou podobných záplav? A lze jim předcházet?
Asi bobři
Se Štefanem Vaľem, který se dlouhodobě zabývá zadržováním vody v lesních porostech, jsme na cestě do lesů nad zasaženou oblastí. Ze zablácené terénní Toyoty vyskočí drobný starší pán a rozběhne se mezi stromy, kde začne horolezeckým cepínem kutat do země v sotva znatelné úžlabině. „Podívejte se! Je tu voda!" volá na svůj doprovod. Starosta obce, lesníci i novináři, kteří jej konečně dostihli, se přesvědčují, že pod vrstvou listí proudí po povrchu půdy pramínek.
Celý článek naleznete v týdeníku Euro.