(rag)
RADEK GÁLIS Jižní Čechy – Kostky jsou vrženy. Státní organizace vracejí církvi komunistickým režimem ukradený majetek. Farnosti a členové řádů se radují a připravují na definitivní odluku církve od státu.
Biskupství budějovické do konce roku 2013 podalo 673 výzev za 239 podřízených oprávněných osob k vydání majetku. Obrátilo se na 24 institucí a organizací. „Již jsme uzavřeli přes čtyři sta dohod o vydání majetku, ale protože se jedna výzva vyřizujedvěma až třemi dohodami, tak z majetkových nároků oprávněných osob není zatím vyřízena ani polovina,” uvedl Petr Stukbauer, vedoucí restitučního oddělení budějovického biskupství.
Nejde jen o louky,polea lesy, ale třeba i o basu. V expozici Českého muzea hudby Praha jsou nástroje, které už zase patří římskokatolické farnosti třeboňské. „Jde o soubor nástrojů rožmberského původu, tzv. rožmberskou kapelu, kterou tvoří nástroje z doby renesance,” říká Kristýna Zámečníková z Českého muzea hudby. Kromě např. basy i cembala je součástí i regál. „Je cenným dokladem dobového nástrojařského umění. Jde o ojedinělý nástroj ve sbírce, neboť podobné nástroje přelomu 16. a 17. století se nevyskytují,” tvrdí Kristýna Zámečníková.
Biskupství podalo žádosti za římskokatolické farnosti, řády a kongregace usilující o navrácení majetku, postupovaly zvlášť. V diecézi aktivně působili např. premonstráti, petrini nebo boromejky a Školské sestry de Notre Dame. jimž byl za komunistického režimu a v době perzekuce církví zabaven majetek.
K nejznámějším patří členové Cisterciáckého opatství ve Vyšším Brodě. Zatímco marně čekají na vracení lesů od státního podniku Lesy ČR, od Národní galerie v Praze získali v září devět gotických obrazů tzv. Mistra vyšebrodského oltáře. Více se o nich dočtete v zítřejším Deníku.