Ondřej ČERNÝ, moderátor
Jak dostat do státního rozpočtu v době ekonomické recese další peníze? Vláda našla poměrně příjemný způsob, jak rozpočtové příjmy navýšit. Stačí vzít si peníze z vybraných státních podniků. Právě dnes totiž kabinet projednal novelu zákona, která má státu umožnit čerpat volné prostředky z několika státních podniků, především ale z Lesů České republiky. Návrh by měl začít platit už letos v prosinci, aby stát stihl čerpat z Lesů asi miliardu korun ještě letos. A pro roky 2013 a 2014 pak vláda počítá s ještě vyššími částkami. Se 4 miliardami korun ročně. Ve vysílání teď už proto vítám komentátora týdeníku Respekt Jana Macháčka, kterému přeji pěkné odpoledne.
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
Dobré odpoledne.
Ondřej ČERNÝ, moderátor
Jak tu snahu státu získat peníze ze státních podniků hodnotíte?
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
No, tak já se domnívám, že to není vlastně nic špatného. Stát je prostě vlastníkem těch firem ...
Ondřej ČERNÝ, moderátor
No, spíš se ptám na to, zda to netrvá příliš dlouho.
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
Co jestli netrvá příliš dlouho?
Ondřej ČERNÝ, moderátor
No, ta snaha. Dlouho se o tom mluví, například jak dostat peníze z deponovaných účtů Lesů České republiky, kde leží miliardy bez povšimnutí už delší dobu.
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
Z tohoto pohledu bych s vámi souhlasil. Ale prostě právě to jsem chtěl dokončit tu myšlenku, že i normální privátní vlastníci si z firem berou peníze, pokud potřebují. Protože od toho je vlastnictví, protože vlastnictví nám tohle to umožňuje. Pokud ty firmy, které stát ovládá, generují zisk, tak není vůbec nic špatného, že si stát z nich ten zisk bere. Samozřejmě je otázka míry. A co je vůbec teda nejdůležitější v celé té hře, bych řekl, je, že vy sice můžete získat do rozpočtu peníze, ale je otázka, a můžete i změnit legislativu, ale je otázka, jestli třeba podle pravidel Evropské unie vám to bude uznáno jako pravidelný a udržitelný rozpočtový příjem. Což třeba, kdybysme si to srovnali s výnosy z privatizace, tak ty do toho třeba nespadají. Tak vy si těmi výnosy z privatizace můžete pomoci a nesníží vám to prostě uznatelnou výši schodku a tak dále. Protože ...
Ondřej ČERNÝ, moderátor
Tedy z toho, co říkáte, hrozí, že vláda a stát sice změní ty podmínky, ale nakonec mohou narazit v Bruselu?
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
Mohou, ale tak já předpokládám, že si to předjednali, nebo si, nebo se o tom bavili, prostě privatizační příjem to není. Ale zase tam se bavíme o tom, když si berete peníze z podniků, jestli je to regulérní dividenda, nebo jestli je to mimořádná dividenda, míněno dividenda mimořádně vysoká, která samozřejmě ve srovnatelné míře není z toho podniku jaksi odebratelná každý rok. Ale je to dividenda mimořádně vysoká. Právě ta dividenda mimořádně vysoká by třeba eventuálně mohla být předmětem nějakých právních diskutací o tom, jestli je to regulérní nebo neregulérní rozpočtový příjem. Protože samozřejmě může, ono to není jenom, že si to vymyslí nějaký bruselský byrokrat, ale je to prostě i z hlediska zdravého rozumu, pokud máte mimořádné příjmy, tak je máte použít na mimořádné výdaje a s nimi platit ty regulérní výdaje. To znamená třeba sociální dávky a vůbec sociální transfery třeba například.
Ondřej ČERNÝ, moderátor
A nejvíc peněz si stát slibuje od Lesů České republiky. Ale nehrozí třeba v tomto konkrétním případě, že ve snaze po o co nejlepším hospodářském výsledku třeba i do budoucna může docházet k situacím, které budou pro ten podnik nevýhodné? Mluví se o tom, že ten poslední hospodářský zisk této společnosti byl nadstandardní oproti minulosti. Ale někteří kritici, třeba bývalý šéf Lesů pan Oliva říká, že to je na úkor Lesů, že jde o drancování.
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
Já myslím, že určitě o drancování asi nepůjde. Tam se hodně změnily v případě českých lesů podmínky, velmi se zhoršily podmínky pro ty subdodavatele, pro které vlastně v těch Lesích České republiky těží a tak dále. Jejich zisky se zase velmi snížily a o to se zvýšily zisky českých lesů. Ale o to zase menší daně jako platí ty firmy, které, které v těch lesích těží. Jestli mi rozumíte. Takže, takže ono to není úplně takové vítězství, že se ta míra, větší míra zisku se zásadním způsobem přesunula do, do té firmy. Ale je vcelku asi regulérní, že si vlastník, respektive stát ty peníze /výpadek signálu/ tak zase není špatné.
Ondřej ČERNÝ, moderátor
Tam je možná největším problémem to, že třeba budějovický Budvar je národním podnikem. Nebylo by tedy nejsnazší převést tyto společnosti na formu akciové společnosti, kde by jasně docházelo k vyplácení dividendy a nebyl by problém s tímto jednorázovým odsátím?
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
Tak tady zase já musím říct, že nejsem právník, tak samozřejmě to je úplně unikátní situace s budějovickým Budvarem, že to je národní podnik. A ten, ty důvody jsou známé co se týká prostě právních sporů o ochrannou známku a právních sporů prostě s americkou společností Anheuser-Busch a tak dále. A kde je registrovaná ochranná známka a tak dále a tak dále. Já si ani nejsem vědom, že bychom tady měli víc nějakých jako národních podniků ještě, takže to si myslím, že je vcelku situace velmi zvláštní.
Ondřej ČERNÝ, moderátor
Komentátor týdeníku Respekt Jan Macháček. Děkujeme a na slyšenou.
Jan MACHÁČEK, komentátor týdeníku Respekt
Děkuju, na shledanou.