KAMIL ČERNÝ
Obnovit zdravý les na tříhektarové mýtině u Horních Vilémovic potrvá nejméně sedm let
Horní Vilémovice – Už více než měsíc stojí u Horních Vilémovic les s bezmála šesti sty nařezanými stromy. S jejich těžbou se začalo teprve v úterý a bude trvat pravděpodobně několik týdnů. Nebezpečí a zákaz vstupu tak platí dál.
K poškození asi šedesátiletých borovic a smrků došlo v období od 15. do 23. května. Všechny stojící stromy tam někdo nařízl motorovou pilou, u řady z nich dokonce vyřízl klín. Pachatele se však zatím najít nepodařilo. „Za přečin poškození lesa mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky nebo zákaz činnosti,” upozornila policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Na více než tříhektarovém pozemku se těžilo ještě před nařezáním stojících stromů. Přes polovinu porostu tam vymýtila pražská společnost L&T Lesy. Podle všeho měla pro práce potřebná povolení. Na začátku května však pozemek prodala jiné firmě ze stejného města. Katastrální přepis tedy už proběhl s nařezanými stromy. „Ten, kdo to udělal, je s odpuštěním hovado,” poznamenal Michal Černý, jednatel firmy MarcosRent, která pozemek koupila.
O tom, že pachatel nebo pachatelé museli přesně vědět, co dělají, svědčí i zjištění vlastníků okolních pozemků. „Já nemám ve svém naříznutý ani jeden strom. Ty poškozené jdou přesně za hranicí mého lesa,” poznamenal Milan Brabec z Přeckova.
Viníkům hrozí kromě trestu od policie také sankce za poškození ekosystému. „Rozlišovali bychom, zda se jedná o fyzickou, nebo právnickou osobu. Ve druhém případě by mohla sankce jít až do výše 10 milionů korun,” podotkl vedoucí oddělení ochrany lesa České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Michal Miřácký.
Stromy dál hrozí pádem. Některé nevydržely nápor větru, většina mu ale zatím odolává. „Snažíme se zpracovávat krajní stromy a svalovat je na holinu. Tam už žádnou další škodu napáchat nemohou a ani s sebou nevezmou další stromy,” vysvětloval Michal Černý. „Musíme ale postupovat s rozvahou,” připomněl.
Počínání jeho firmy je zatím z pohledu státní správy příkladné. „Druhý den po zavkladování kupní smlouvy na katastrálním úřadu za námi přišel jednatel firmy, předložil žádost o vytěžení amyjsme k tomu dali kladné stanovisko,” líčil Ivan Jupa z třebíčského odboru životního prostředí.
Rychlé odtěžení je podle Ivana Jupy žádoucí nejen z pohledu ochrany zdraví lidí, ale i ekosystému. Nařezané stromy by se totiž brzy staly živnou půdou pro škůdce, kteří by se mohly brzy rozšířit i do okolních porostů. „Jde třeba o známého kůrovce,” přiblížil.
Poražení nařezaných stromů zabere těžařům pravděpodobně několik příštích týdnů. Dřevo bude následně sloužit k vytápění. „Něco málo si nechám pro vlastní potřebu, většinu prodám jako palivo. Prkna nebo fošny z toho asi nepůjdou udělat, struktura dřeva je totiž často narušená,” mínil Michal Černý.
Kromě odtěžení poškozených stromů, jej v nejbližších měsících čeká výsadba nového lesa. Zajistit zalesnění musí nejpozději do února 2016, tedy do dvou let, kdy se na pozemku objevily první mýtiny. Nepůjde přitom o levnou záležitost. Investice jen do nákupu až 30 tisíc sazenic se bude pohybovat v řádu stovek tisíc korun. „Na práce si pravděpodobně najmeme nějaké brigádníky,” doplnil jednatel firmy MarcosRent.
Zákaz vstupu do lesa platí dál. „Z původních cedulek někdo odcizil barevné umělohmotné připínáčky. My jsme tak kolem celého pozemku instalovali 120 nových cedulí v eurofóliích. Díky tomu a také medializaci případu tam ale zatím k žádnému zranění naštěstí nedošlo,” dodal Ivan Jupa z odboru životního prostředí Městského úřadu v Třebíči.