Romana Navarová, Šárka Formánková
Na pražskou náplavku na Výtoni připlul dvě hodiny po poledni vor, přesně řečeno vorový pramen složený ze čtyř tabulí. Postavili ho lesníci ze společnosti PEFC ČR, kteří chtějí na okamžik připomenout slavnou vorařskou tradici na Vltavě.
Firma, která pořádá letošní akci Vor 2013, má na starosti dohled nad trvale udržitelným hospodařením v českých lesích.
"Všechno, co děláme, se týká dřeva. A tak nás napadlo navázat na nádhernou vorařskou tradici, na řemeslo, které už zaniklo, ale které bylo po staletí řemeslem velice uznávaným," řekla iDNES.cz koordinátorka projektu Andrea Pondělíčková.
Proto se rozhodli postavit podle autentických postupů vorový pramen.
"Toto plavidlo patří k těm menším, protože ty vorové prameny, které se dříve plavily po Vltavě, měly až 160 metrů. To naše má 56 metrů, je složeno ze čtyř vorových tabulí, z kmenů, které jsou dlouhé 13 metrů. Celkově tady plavíme náklad asi 50 kubíků dřeva," popsala Pondělíčková.
Vorový pramen se vydal na svoji pouť po Vltavě v úterý ze Štěchovic, odkud doplul na Jarov. Ve středu dopoledne pak pokračoval dál na pražskou Výtoň, kde bude k vidění až do pátku.
Pražané se mohou přijít podívat na náplavku na Výtoni na ukázku historického řemesla vorařů, plavbu voru a další program s tím spojený.
Zájemci se navíc mohou na prámu i svézt. Zhruba jednou za hodinu je možné absolvovat na voru krátkou plavbu. Vstupenkou na vor je razítko na ruce - jeho barva určuje čas plavby. Projížďka je zdarma.
Video lze shlédnout zde.