logo Silvarium tisk

Je tomu přesně 150 let, kdy jedna přírodní síla změnila tvář Šumavy. Na konci října roku 1870 přišla do Čech velmi silná vichřice, která v Šumavských lesích způsobila rozsáhlé plochy polomů. V podstatě změnila dosavadní tvář na mnohých místech Šumavy podobně, jako o skoro 140 let později orkán Kyrill.

Vichřice v roce 1870 změnila mnohá místa k nepoznání. K další změně pak přispěla gradace lýkožrouta smrkového, která zabíjela miliony dalších stromů. Mnozí lesníci tento vývoj považovali za obrovskou tragédii a například lesmistr Josef John, který se zasadil o bezzásahovost v Boubínském pralese, pohled na ohromné plochy polomů na Boubíně neunesl a krátce po této události zemřel. Jako tragedii to líčil ve svých některých románech spisovatel Karel Klostermann a možná i díky tomu pak dnešní veřejnost může mít dojem, že po této události na Šumavě nezbyl žádný zelený strom, že se vše vykácelo a pak vysázelo – že tu prostě nezůstal žádný původní les.

Celý článek najdete zde

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě