Silný vítr o rychlosti až sto kilometrů v hodině zkomplikoval automobilovou i železniční dopravu a způsobil poruchy elektrického vedení po celých Čechách.
Už v sobotu měli podle informací karlovarské krajské policejní mluvčí Zuzany Týřové problémy s popadanými stromy přes silnici motoristé u Bečova nad Teplou na Karlovarsku, Krásné u Mariánských Lázní a také v Tyršově ulici přímo v Mariánských Lázních na Chebsku.
Bez elektrického proudu byli v sobotu odpoledne kvůli poruše na vysokém napětí například obyvatelé Jindřichovic na Sokolovsku a okolí. Největší poryvy větru přišly ale v neděli ve tři hodiny ráno. „Na hřebenech Krušných hor, zejména v okolí Božího Daru, ale třeba i na Špičáku nad Kraslicemi dosahovala v neděli síla větru 60 až 80 km/hod., v nárazech se to pohybovalo mezi 90 až 100 km/hod.,” uvedl meteorolog ze Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík.
Bez elektřiny
Centrální Krušnohoří včetně Božího Daru, Ryžovny a Českého Mlýna bylo kvůli tomu zhruba pět hodin bez elektřiny. „K přerušení došlo někde nad Jáchymovem a na ústeckou síť nás přehodili kolem jedenácté dopoledne,” uvedl božídarský starosta Jan Horník (STAN). „Už nešly ani mobilní telefony, protože i jim se za tu dobu vybily záložní zdroje,” konstatoval starosta, který si musel telefon přepojit na německou síť.
Motoristé museli v neděli ráno jezdit jedním jízdním pruhem na silnici mezi Chebem a Plzní u Dolního Žandova, kde na vozovku spadla bříza.
„Na dvě hodiny byl přerušen provoz kvůli stromu spadlému na trať na hranici Ústeckého a Libereckého kraje na železnici mezi Jedlovou a Svorem,” uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.
Hasiči na Ústecku vyjížděli během víkendu kvůli silnému větru ke zhruba 20 případům.
„V Kundratické ulici v Chomutově vítr uvolnil plechovou střechu, v Kadaňské ulici plechovou tabuli, v Nádražní ulici uvolnil reklamní tabuli,” popisoval ústecký krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan. „V Ústí nad Labem spadl billboard na osobní auto u prodejny OBI,” dodal Marvan.
Vítr zastavil lanovky
Na hřebenech Jizerských hor sice napadlo několik centimetrů sněhu, který ale v neděli vystřídal déšť. Nejinak tomu bylo i v Krkonoších. V Peci pod Sněžkou napadlo do pěti centimetrů mokrého sněhu. Spíše než nízké teploty a déšť ale potrápil region silný vítr, který zastavil provoz lanovek v několika lyžařských střediscích v Krkonoších a Orlických horách. V Harrachově nárazy větru udělaly čáru přes rozpočet pořadatelům mistrovství světa v letech na lyžích. Vítr dosahoval v harrachovském areálu rychlosti přes 10 metrů za sekundu, a tak organizátoři museli závody zrušit.
Výkyvy teploty
Teplotní šok zažili z pátku na víkend i Jihočeši. Zatímco v pátek padl ve Vyšším Brodě letitý teplotní rekord, když bylo 18,6 stupně Celsia, v sobotu tam bylo už jen 10 stupňů a v neděli sedm. Právu to potvrdil Jaroslav HintermĂĽller z Českého hydrometeorologického ústavu.
Hasičům přidělal práci silný vítr, který v některých místech na Šumavě dosahoval rychlosti až 86 kilometrů za hodinu. „Museli jsme odstraňovat asi patnáct stromů,” upozornila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
Na Vysočině dosahovala rychlost větru v noci na neděli 50 i více kilometrů. Hasiči odstraňovali popadané stromy nejvíce na Žďársku – u Bohdalova, Bystřice nad Pernštejnem, ve Skleném i v okolí Velké Bíteše. Podobná situace byla na Třebíčsku v okolí Jaroměřic nad Rokytnou.
Poškozené střechy
Spoustu práce pak měli hasiči v neděli na Brněnsku a na Blanensku. V Jedovnicích v ulici Na Větřáku zajišťovali větrem utrženou střechu na rodinném domě. Hasiči z Boskovic pomáhali dobrovolným kolegům ve Žďárné, kde vítr urval střechu z požární zbrojnice.
Hasiči z Blanska a Lipůvky asistovali u dvou zlomených sloupů elektrického vedení v Újezdu u Černé Hory. V Kuřimi na Brněnsku museli zajistit větrem uvolněný komín.
Pokles teplot zaznamenali o víkendu i v Olomouckém kraji. Například na Šeráku v Jeseníkách bylo v neděli ráno 3,5 stupně pod nulou a sněžilo, zatímco ještě v pátek tam maximální teplota činila plus 10,3 stupně.
Změna počasí pomohla lidem z Moravskoslezského kraje, kteří se po týdnu ve smogu konečně mohli nadechnout. Mírné ochlazení, déšť a vítr totiž pročistily ovzduší v celém regionu od prachu.