logo Silvarium tisk

PRAHA Už je to skoro sedm let, co někdejší vládní Občanskou demokratickou stranu začalo dohánět spojenectví jejího vedení s podnikateli z česko-slovenské finanční skupiny J&T. Nejdříve šlo o případ Berlusconiho vily, v roce 2009 pak o kauzu Monte Argentario. Kromě těchto dovolených Topolánka a spol. s inkriminovanými podnikateli a manažery LN zjistily, že mezi stranou a J&T došlo v minulosti k finanční spolupráci.
Společnost RMS Mezzanine z portfolia J&T poskytla straně před volbami v roce 2010 úvěr. V roce 2012 si RMS Mezzanine, věřitel ODS, od státního podniku Lesy České republiky půjčil přes půl miliardy korun. Společnost tehdy spadala pod ministerstvo zemědělství, které ve vládě Petra Nečase řídil Petr Bendl z ODS.
O rok později Lesy ČR půjčily jiné firmě ze struktury J&T dalších 540 milionů. Těmito transakcemi se dle zjištění LNvminulosti zabýval jakožto potenciálně rizikovými Finanční analytický útvar ministerstva financí.
Z bývalých předních politiků modré strany se dnes k vyjednávání o úvěru s J&T nikdo nehlásí. Tehdejší předseda Mirek Topolánek, který dnes pracuje pro firmy spojené s touto finanční skupinou, pouze uvedl, že si na nic nepamatuje a úvěr neřešil.
Kvůli vysokému úvěru nyní ODS spadly do zástavy některé její nemovitosti. Věřitelem je společnost RMS Mezzanine, jejíž kořeny sahají do hlubokého socialismu a v jejímž polistopadovém vedení působili i podnikatelé jako Viktor Kožený či Petr Kellner.

Takže nejen výlety expremiéra Mirka Topolánka na Sardinii a do Toskánska v doprovodu předních českých lobbistůa manažerů v letech 2008 a 2009, ale i spolupráce se státními resorty svědčí o provázanosti ODS a podnikateli kolem J&T. Daná podnikatelská skupina orientující se na energetiku, bankovní služby či investice do nemovitostí uzavřela v roce 2008 se státním podnikem Lesy ČR smlouvu na obhospodařování portfolia cenných papírů.
Do roku 2009 byla součástí přímé struktury J&T společnost RMS Mezzanine, která však i nadále zůstává v těsném finančním a personálním vztahu se svou „matkou". V roce 2012, za vlády Petra Nečase, státní Lesy ČR podle serveru Týden.cz uvolnily 560 milionů korun, které měla výše uvedená firma coby správce dočasně investovat. Lesy tehdy spadaly do správy ministerstva zemědělství, které vedl ministr za ODS Petr Bendl.
O rok později došlo k podobné akci se společností Tatry Investment Limited - další firmou ze struktury J&T -, která soustřeďuje především aktivity v oblasti horských středisek (mimo jiné ve Vysokých Tatrách či Špindlerově Mlýnu). Na tyto transakce už si však před rokem podle informací LN posvítili „cifršpioni" z Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí.
Nestandardní dohoda Analytici si zajistili kopii směnky, podle níž daná firma spravovala Lesy ČR uvolněnou sumu 538 milionů korun a do loňského září částku vrátila. Finanční experti se pozastavili nad některými ustanoveními smlouvy mezi státním podnikem a finanční skupinou. Například že klient (Lesy ČR) je povinen sdělovat bance všechny důvěrné informace nezbytné pro poskytování investičních služeb a že banka je oprávněna poskytnout tyto důvěrné informace členům skupiny J&T.
Získané informace vedly odborníky k závěru, že státnímu podniku by se takové transakce nemusely vyplatit. Sice podle nich nebyla zjištěna něčí trestněprávní odpovědnost, bylo však dle jejich názoru možné z uvedených informací dovodit potenciální ekonomická rizika spjatá se způsobem obhospodařování portfolia státního podniku. Nový generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád LN sdělil, že J&T se i nadále může hlásit do tendrů týkajících se obhospodařování uvolněných peněz státního podniku. „Pokud uspějí v soutěži, mohou zhodnocovat naše zdroje," dodal Szórád.
Společnost RMS Mezzanine, která v roce 2009 půjčila peníze ODS a později se rovněž starala o peníze Lesů ČR, má v současnosti minoritní podíl v horských střediscích patřících do struktur J&T. Firma se zabývá poskytováním mezzaninových úvěrů, kdy věřitel nezískává jako odměnu úrok, ale podíl na budoucím zisku.
Komunisté i miliardáři RMS Mezzanine má barvitou historii. Její kořeny sahají do 50. let minulého století. Společnost vznikla již v roce 1954 coby Ústředna mechanizované evidence. Po pádu komunismu se transformovala na státní Podnik výpočetní techniky (PVT).
V 90. letech se v jeho představenstvu protočily zajímavé figury českého byznysu. Místopředsedou představenstva býval například uprchlík Viktor Kožený. Funkci zde zastával současný nejbohatší Čech Petr Kellner z PPF, společnost jednu dobu z pozice manažera J&T řídil i miliardář obchodující v energetice Daniel Křetínský.
Opomenout nelze ani podnikatele Jaroslava Otenšlégra. Ten vlastní menšinový podíl v Pražských službách, jehož nákup mu pomohla financovat Kellnerova PPF banka.
Na počátku milénia došlo k výrazné změně vlastnické struktury PVT. Největší balík akcií (37 procent) vlastnila státní Česká konsolidační agentura. V roce 2003 se uskutečnil tendr na prodej PVT. Zvítězilo konsorcium, ve kterém byla i J&T. Při následném dělení PVT česko-slovenští finančníci odloupli tu část firmy, která disponovala nemovitostmi a podíly v cenných papírech.
V roce 2009 firmu přejmenovanou na RM-S Holding ovládl podnikatel Boris Procik. Dodnes s J&T úzce spolupracuje a ODS teď zastavil majetek.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě