logo Silvarium tisk

"Česká Republika vyveze ročně 4 miliony kubíků nezpracovaného dřeva. Z Česka se v loňském roce vyvezlo surového dřeva za 9,5 miliardy korun! K tomu ještě za 1,5 miliardy dřevní odpad," bouří senátor Jana Veleba.

"Prezident Miloš Zeman navštívil v nedávné době Jižní Čechy a velmi se podivil, jak hospodaříme s naším lesním bohatstvím. Já tam byl před rokem a tři dny jsem se věnoval usychající Šumavě a nevěřil jsem rovněž svým očím," začíná svoji úvahu senátor Jan Veleba.

"Mluvil jsem se starosty, lesníky a pamětníky a moc mně to hlava nebrala. Uvedu jeden učebnicový příklad za všechny. Ve Volarech na místě dřívější fabriky na výrobu dřevotřísky, která zaměstnávala 500 lidí stojí solární elektrárna, která nezaměstnává nikoho. Stojí i šumavské pily, které připravovaly i pro tuto dřevotřískárnu surovinu, zmizela pracovní místa a surovinu vozíme do sousedního Rakouska a Německa," upozornil na problém senátor.

"Majiteli solární elektrárny ve Volarech jsou jeden bývalý starosta tamějšího okresního města a jeden opravdu vysoký politik, v jehož popisu práce byla starost o ekonomiku této země a s ní i o zaměstnanost. Shrnu pro ty, kteří dřívější dobu nepamatují. Dřevo ze Šumavských lesů se zpracovávalo na četných místních pilách, které jely naplno a zaměstnávaly místní lidi. Z nich šly k dalšímu zpracování nařezané desky, hranoly a piliny. Vzpomenutá dřevotřískárna ve Volarech vyrobila surovinu pro český nábytkářský průmysl, kde byli zaměstnaní další lidé a tak bychom mohli pokračovat," bouří Senátor Jan Veleba na svém webu.

Kolik stála daňové poplatníky cesta delegace kvůli jedné lavičce?

"Jen tak namátkou – Jitona Vimperk, Jitonana Prachatice, to byly nábytkářské firmy, které jsou dnes zavřené. Ve Vyšším Brodě se vyráběly dveře, bylo zde zaměstnáno 150 lidí. V Kašperských Horách zpracovávala šumavské dřevo pila, která zaměstnávala 500 lidí a tak bych mohl uvádět další a další provozy. Sečteno a podtrženo - na Šumavě se těžilo dřevo, které se zpracovalo v místních provozech na finální výrobek. Výsledkem byly české výrobky a zaměstnaní lidé. A nyní? Asi čtyřicet pošumavských pil stojí, navazující provozy rovněž, lidé jsou bez práce. Nic neprodukují, ale naopak spotřebovávají sociální dávky. Dřevo se samozřejmě těží dál a vozí do sousedního Rakouska a Německa. Tam zaměstnají lidi, vyrobí výrobky a ty se pěkně vozí k nám," připomíná Veleba.

"Pokud vám tento způsob hospodaření, dá-li se to vůbec hospodařením nazvat, připomíná banánovou republiku, tak se nemýlíte. Asociace podnikatelů v lesním hospodářství už léta apeluje na pravicové i levicové vlády, aby svými zásahy podpořily lesnicko-dřevařský prostor a zabránily tak situaci, která se děje dnes, kdy se nuceně zavírají pily, lidé přicházejí o práci a naše nezpracované dřevo se vyváží do zahraničí, abychom následně kupovali nábytek z dovozu. Česká Republika vyveze ročně 4 miliony kubíků nezpracovaného dřeva, jen za roky 2012-2013 vzrostl vývoz kulatiny dokonce o 50%! Z toho je patrné, že se situace nejenže nemění, ale dokonce dál zhoršuje. Z Česka se v loňském roce vyvezlo surového dřeva za 9,5 miliardy korun! K tomu ještě za 1,5 miliardy dřevní odpad. Dřevo putovalo především do Rakouska a Německa. Rakousko odebralo dřevo za 4,8 miliardy korun, Německa za 4,4 miliardy korun. Moc rád bych pro srovnání věděl, kolik kulatiny oba státy vyváží. Řeknu-li, že nulu, nebudu daleko od pravdy," přepokládá Jan Veleba.

"Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihočeskeho kraje touto větou pojmenoval letitý problém, který trápí všechny dřevaře v této zemi. Firmy v lesním hospodářství usilují o rovný přístup k veřejným zakázkám a dřevozpracující firmy zase ke státnímu dřevu. To by zvýšilo konkurenceschopnost českých firem a v regionálních oblastech zaměstnanost. Nezbývá než doufat, že současná koalice splní alespoň něco ze svého programového prohlášení. V něm se zavázala, že učiní kroky ke změně hospodářské politiky Lesů ČR ve prospěch zvýšení zaměstnanosti v jednotlivých regionech a podpory malého a středního podnikání. Doufejme, že nezůstane jen u planých slibů. Vláda, odběratelé i dodavatelé by měli mít stejný cíl: výrobky z našeho dřeva vyrábějme u nás! A nebo se firma řídí jinak? ..." uzavírá svůj komentář senátor Jan Veleba.

Komentáře  

+14 # vesničan 2015-06-15 18:42
P.Veleba,můžete nám sdělit,kde jste 25 let spal.Vždyť hospodaření po tuto dobu s lesnickýma,zemědělsk ýma a možná i dalšíma komoditama probíhá přesně podle tohoto scénáře,který jste zde popsal.A nikdo se nad tím nečervená.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě