V českých lesích se jako každý rok začali rojit kůrovci. Vybírají si oslabené stromy, vědci ale stále nevědí, jak je vyhledávají.
„Chceme zjistit, který ze stromů je pro kůrovce 'chutnější'. Vypěstovali jsme si brouky o přesně daných vlastnostech – víme, jak jsou staří, a že jsou ve správné fyziologické fázi, kdy chtějí konzumovat potravu," říká mezi smrky obklopenými vědeckými přístroji biochemička Anna Jirošová z České zemědělské univerzity a vedoucí laboratoře chemické ekologie, ve které vědci zkoumají chemickou komunikaci mezi stromy a kůrovci.
Nacházíme se na pokusné lesní ploše České zemědělské univerzity u Kostelce nad Černými lesy. Na stromech jsou v třímetrové výšce nainstalovány dřevěné boxy. Vědci v nich budou sledovat, jestli broukům strom dostatečně voní, a proto chtějí z krabic vylézt. A především také budou hodnotit, jestli jim pak strom chutná... Tak například zjistí, jestli je obrana stromu příliš slabá, zatímco jiný strom se bude bránit lépe a brouci se do něj vůbec nebudou schopni zažrat.
Celý článek najdete zde.