logo Silvarium tisk

Vědkyně a vědci mohou ode dneška přihlašovat své výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství. Soutěžit mohou s výsledky z výzkumu v bioekonomice, takzvaném chytrém zemědělství a z výzkumu globální změny v biosféře. Návrhy bude porota hodnotit podle originality výsledku, uplatnitelnosti a aktuálnosti řešeného tématu. Odměna za první místo je 100.000 korun, projekty na druhém a třetím místě získají 80.000 a 60.000 korun. Oceněné vyhlásí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v srpnu na agrosalonu Země živitelka. Ministerstvo zemědělství (MZe) o tom informovalo v tiskové zprávě.

Ceny ministra zemědělství se udělují každoročně za nejlepší výsledky ve výzkumu financovaném ze zdrojů resortu. Snahou je podpořit aktivity, které mají významný přínos pro české zemědělství, potravinářství, lesnictví a vodní hospodářství.

Výzkumníci mohou získat cenu ve dvou kategoriích, a to Cena pro nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje a Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce, kteří musí být mladší 35 let.

Přihlášený návrh se může týkat například optimalizace využití organické hmoty a zlepšení kvality půdy, nasazení chytrých technologií pro efektivní řízení závlah a hospodaření s vodou, strategie pro ochranu a efektivní využívání vodních zdrojů k pokrytí hospodářských potřeb nebo inovativních přístupů a zavádění moderních technologických postupů k výrobě potravin s důrazem na zachování tradičních metod.

Soutěž ministerstvo vyhlašuje ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd, přihlášky se přijímají do 2. března. S ohledem na sladění rodinného a pracovního života ministerstvo vědkyním i vědcům prodlužilo stanovenou hranici 35 let o dobu strávenou na mateřské či rodičovské dovolené.

Návrhy je možné podávat pouze elektronicky prostřednictvím datové schránky.

V loňském ročníku se do soutěže o ceny ministra přihlásilo 58 návrhů. První místo v kategorii pro mladé vědkyně a vědce získal loni Martin Prchal z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích za technologii, která předpovídá odolnost kaprů vůči vysoce nakažlivé nákaze ryb koi herpesviróze. Nejlepším realizovaným výsledkem byly nové půdoochranné postupy při pěstování brambor na svažitých pozemcích, které přispívají k zadržení vody ze srážek v půdě. Metodiku vytvořila Helena Kusá z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Praha 6. února (ČTK)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě