logo Silvarium tisk

Na rozsáhlé louce lemující řeku Dyji, která tady tvoří hranici s Rakouskem, se tyčí osamocená důstojná torza staletých dubů.

Na jejich seschlých horních větvích, které se ještě vzpínají k obloze, mají hnízda čapí rodiny.

Zchátralí velikáni patří k tomu nejcennějšímu, co přírodně mimořádně bohatá oblast soutoku řek Moravy a Dyje, známá i památkami Lednicko-valtického areálu, nabízí. Jsou symbolem její krásy, ale i pozvolného úpadku. Přírodovědci a lesníci zatím nenalezli shodu v tom, jak k tak vzácné krajině přistupovat.

Smíšené lužní lesy, táhnoucí se od Valtic až ke splynutí největších moravských řek na hranici se Slovenskem, jsou ojedinělé nejen v Česku. "Spolu s Pálavou je to naše biologicky nejbohatší území. Podobné není v celé střední Evropě, nejblíže v Chorvatsku kolem řek Sáva a Dráva," říká entomolog Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd. Rozmanitost hmyzu na více než 120 čtverečních kilometrech lesů a luk podle něj nemá daleko k jihoamerickým pralesům.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě