Zlín 17. června (ČTK) - Ve Zlínském kraji, který se už několik let potýká s kůrovcovou kalamitou a suchem, se loni podařilo zalesnit rekordních 2432 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 794 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla šestá největší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
Na více než polovině nově zalesněných ploch ve Zlínském kraji lesníci loni vysadili listnaté stromy. Zabraly 1443 hektarů, převažoval mezi nimi buk. Jehličnany, které jsou vůči suchu méně odolné, vysadili na 989 hektarech, nejčastěji šlo o smrk. V posledních letech se tempo zalesnění v regionu kvůli těžbě kůrovcového dřeva i větrným kalamitám výrazně zvýšilo. V roce 2016 bylo v kraji zalesněno 1214 hektarů pozemků, v roce 2017 jich bylo 1264 a předloni už 1638.
Naopak těžba dřeva ve Zlínském kraji loni po několikaletém růstu klesla meziročně zhruba o 22 procent na 1,845 milionu metrů krychlových z rekordních 2,354 milionu metrů krychlových v roce 2018. Většina dřeva vytěženého loni ve Zlínském kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v roce 2019 zahrnovala v regionu 1,572 milionu metrů krychlových.
Kůrovcová kalamita a sucho si ve Zlínském kraji vyžádaly v uplynulých letech zánik milionů stromů. Obnova zdevastovaných lesů, v nichž vznikají rozsáhlé holiny, potrvá léta a přijde odhadem na stovky milionů korun. Podle lesních hospodářů ve Zlínském kraji je kvůli kůrovci situace dlouhodobě nejhorší v okolí Rožnova pod Radhoštěm, Vsetína a v Hostýnských vrších.
Těžba dřeva ve Zlínském kraji se kvůli kalamitě několik předchozích let zvyšovala a správci lesů se potýkali s poklesem cen dřeva na trhu. Na druhou stranu musejí investovat do obnovy lesa. Například Lesy ČR loni v kraji vytěžily 572.000 metrů krychlových dřeva, z toho 362.000 metrů krychlových kůrovcového. Na konci loňského roku evidovaly v regionu 977 hektarů holin. Pro letošek plánovaly v kraji výsadbu 3,8 milionu sazenic lesních dřevin na 507 hektarech.
Česká republika se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví.