logo Silvarium tisk

Žďár nad Sázavou 11. července (ČTK) - Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy hodlá v rozsáhlém rašeliništi u Velkého Dářka co nejdřív vybudovat haťový a povalový chodník. V obcích od loňska přibývají informační tabule. Pracovníci správy už také označili deset atraktivních vyhlídkových míst takzvanými QR kódy, které pomocí mobilního telefonu otevřou zájemcům cestu k popisu na internetu. Správa nechá postavit kupříkladu i pozorovatelnu ptáků. ČTK to dnes řekl vedoucí správy Václav Hlaváč.
Žďárské vrchy navštěvuje mnoho turistů po celý roku; kromě pěších i cyklisté, horolezci a v zimě běžkaři. Zlepšení infrastruktury podle Hlaváče prospěje turistice a také zájmům ochrany přírody. "S návštěvníky počítáme a chceme jim ukázat to nejzajímavější. Navedeme je do míst, kde mohou něco vidět a na druhou stranu nebudou rušit přírodu tam, kde to není úplně žádoucí," vysvětlil. Více peněz se na tento účel podařilo získat Agentuře ochrany přírody a krajiny.
Prováděné akce zatím stojí nejvýše statisíce. Nejdražší bude haťový a povalový chodník s náklady kolem 900.000 korun, který vznikne na nedávno nově vyznačené naučné stezce u rybníka Velké Dářko. V CHKO letos přibude i naučná cyklostezka, u níž bude osazeno 20 informačních tabulí. Bude obsahovat několik okruhů s různou náročností, k nimž bude vydán průvodce. Povede hlavně po klidnějších silnicích a po cestách.
Ptačí pozorovatelna, která bude tento rok postavena u Veselského rybníka v Novém Veselí, bude první v CHKO. Skoro devadesátihektarový rybník patří mezi ornitologicky zajímavé lokality. Dřevěná krytá stavba vyvýšená nad hladinou lidem umožní ptáky pozorovat, aniž by je rušili při hnízdění. "Bude to docela atraktivní pokoukání," slibuje Hlaváč.
Nesrovnatelně větší investici má správa ještě v záloze. Týká se Domu přírody Žďárských vrchů, který má být postaven v Krátké u Sněžného. Projekt této návštěvnické expozice je připraven, ale zatím na něj chybí peníze.
Postupně se bude uskutečňovat loni probíraný záměr na odkrytí skalních vrcholů, jež patří mezi hlavní fenomény Žďárských vrchů. Většinou je zakryly smrkové lesy. Stromy kolem skal nebudou vykáceny nárazově, půjde o dlouhodobé zásahy, které umožní rozvolnění lesa a návrat dříve typických dřevin - hlavně buků a jedlí. Ochránci teď připravují desetileté plány péče.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě