BLANKA OLIŠAROVÁ
Suchá tráva na loukách nebo jehličí v lese představuje v suchém počasí značné nebezpečí: požáry přímo přitahují
Kutnohorsko – Před nebezpečím lesních požárů varuje v těchto dnech Český hydrometeorologický ústav. Varování, které je avizováno na tento týden, postihne celou Českou republiku, včetně Kutnohorska. K prvnímu vážnému lesnímu požáru, na jehož rozšíření měla právě sucha svůj díl viny, došlo minulou středu nedaleko Červených Janovic. Podle slov vrchního hasičského inspektora Luboše Kovandy tam shořelo několik desítek arů jedlí a smrků. „Zasahovaly profesionální hasiči z Kutné Hory, Čáslavi a Zruče nad Sázavou, včetně přizvaných dobrovolných hasičů,” dodal hasičský inspektor. Ačkoliv se jednalo o úmyslně založený požár, suché jehličí významně přispělo k rychlému rozšíření ohně.
„Požáry v důsledku sucha hrozí hlavně na jaře, kdy je všude plno stařiny. V létě přeci jen začne prorůstat nová tráva a k požárům dochází pak spíše v lesích. Zde je na vině suché jehličí,” uvedl vrchní hasičský inspektor.
V létě vzhledem k počasí tak hasiči vyjíždí přibližně k pěti požárům v rámci pracovního týdne. Při vzniku požáru v době sucha hraje roli téměř výlučně lidský faktor nebo technická závada. Požár, který vznikne sám od sebe, je prý velikou výjimkou.
K samovolnému vzniku požáru by mohlo podle slov Jiřího Pokorného, ředitele územního odboru Kutná Hora, dojít jedině díky pohozené skleněné láhvi, která by zafungovala na principu lupy. Od ní by poté chytla suchá tráva.
Trávu nepálit!
Pokorný rozhodně nedoporučuje vypalovat starou trávu. „Jednak je plošné vypalování stařiny zakázáno a navíc to lidem často přeroste přes hlavu,” dodal ředitel územního odboru Kutná Hora. Kromě sucha, kdy tráva snadno vzplane, je zde nebezpečný také vítr, který zanáší hořící jiskry dále.
Rady pro pálení táboráků
Kvůli suchému teplému počasí nabádají hasiči z Kutnohorska nejen trampy a tábory ke zvýšené opatrnosti při rozdělávání ohně.
„Je nutné, aby oheň byl rozděláván na vhodném místě, přibližně metr v jeho blízkosti by se neměly nacházet žádné hořlavé látky. Ohniště by mělo být ohraničeno kameny a na závěr je důležité ohniště pořádně prolít vodou,” doporučil několik zásad pro bezpečné rozdělávání ohně Pokorný.
Výstraha platí celorepublikově, na podrobnější opatření na úrovni okresů je ještě brzy. „Zatím nepředpokládáme, že budeme muset v souvislosti se suchem vydávat nějaká upozornění,” uvedl k situaci na závěr ředitel územního odboru Kutná Hora.
***
„Požár samostatně může vzniknout třeba od skleněné láhve, která zafunguje na principu lupy, a od ní chytne suchá tráva. Ve většině případů je však na vině člověk.” Jiří Pokorný, ředitel územního odboru Kutná Hora
Požáry v důsledku suché trávy hrozí hlavně na jaře. V létě tráva již prorůstá novou. Nebezpečí se přesouvá do lesů, kde leží vysušené jehličí.