JITKA ŠRÁMKOVÁ
PLZEŇ Pokud chtějí lidé na vánočním stromku ušetřit i několik stokorun, měli by vyrazit na jednotlivá polesí nebo oslovit městské lesy. Takto zakoupené stromky totiž vyjdou mnohem laciněji než ty z plantáží. Nedostatkem ovšem může být jejich vizuální stránka.
„Jedná se o stromky méně kvalitní z výchovných řezů, které se nedají srovnat se stromky z plantáží pěstované přímo k tomuto účelu,” uvedl Ivan Klik, ředitel Lesů ČR v Plzeňském kraji, které stromky prodávají za ceny od 100 do 200 korun. Omezenější je v těchto případech také výběr, protože specializovaní prodejci nabízejí i exotičtější druhy dřevin. Například František Valdman, který stromky pěstuje na 18 hektarech u Sušice, dodává na trh jedli kavkazskou, ojíněnou, korejskou a Fraserovu, borovici černou a lesní a smrk stříbrňák.
„Výhodou například korejské jedle je, že není pichlavá a má výraznou vůni,” uvedl René Calta, jehož firma stromky pěstuje u Příšova. Borovici černou prodává za cenu od 350 do 400 korun, stříbrný smrk od 300 do 400 korun, jedli kavkazskou a korejskou za cenu od 600 do 750 korun.
Podle Valdmana lidé v Česku preferují hlavně jedli nebo kvalitní borovici, kterou pěstitelé upravují řezem tak, aby byla hustší a užší než stromek pěstovaný bez zásahu. „Pak je ale pěstování na plantážích nákladnější,” uvedl Valdman. Vyšší cena je podle něj daná i tím, že hlavně exotičtější stromky často na jaře pomrznou a jejich regenerace trvá někdy i dva roky. Normální doba růstu je od pěti do deseti let.
Stromky neupravované řezem prodávají i lesy města Plzně, které je pěstují na 40 hektarech. „Stromky neprodáváme přes prodejce, ale sami u rybníku Košinář v Plzni, kde je nabízíme společně s rybami na Vánoce,” uvedl Richard Havelka z plzeňských městských lesů. Prodej zde začíná 12. prosince. Výhodou podle Havelky jsou nižší ceny kolem 250 korun za stromek, u výběrových kusů se cena zvyšuje na 350 korun včetně DPH. Město prodává borovici černou a lesní. „Naším cílem není ziskovost, ale spíše služba občanům,” popsal Havelka. Stromky město řeže a dováží postupně podle toho, jak jdou na odbyt. Nehrozí tedy, že kvůli časnému řezu začnou brzy opadávat. „Kdo chce, aby mu stromek déle vydržel bez opadávání, ať ho koupí u prvovýrobců. Ti je řežou krátce před prodejem. Trvanlivost se prodlouží i tím, když na kmínku ořízneme kůru do výšky pěti centimetrů, dáme ho do kbelíku s vodou a skladujeme ve studené místnosti při teplotě kolem nuly,” doporučil lesník.
Podle prodejců a pěstitelů se lidé stále více ptají na to, jestli jsou stromky vypěstované v Česku nebo v regionu a ty pak preferují. I proto podíl českých stromků na trhu roste. Podle Valdmana se v Česku prodá ročně milion vánočních stromků, z toho je 400 tisíc z dovozu, například z Dánska.