BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ
Lesáci i představitelé obcí varují spoluobčany před vstupem do porostů i parků a vysokých stromořadí. Stav je vážný
Rokycansko – Lesáci jsou v pohotovosti. Stromy nejsou stabilní.
Včera konečně ustaly dlouhé deště a objevilo se sluníčko. Láká lidi ven, ale zdržování se pod jehličnatými i listnatými velikáni může být životu nebezpečné.
„Stromy jsou mimořádně podmáčené, hrozí zřícení. V Rokycanech na Stráni už padají a vývraty máme i v lese. Je třeba mít se na pozoru,” varoval šéf Lesů města Rokycan Stanislav Suda. Podotkl, že v porostech pořád stojí voda, takže nebezpečí tak rychle neodezní.
„Tyhle záplavy, co se týče stavu lesa, byly horší než dvě předchozí. I vzhledem k předchozím přídělům vláhy nebyl už vůbec schopný nic vstřebávat. Voda se valila dál,” líčil.
V porostech se už začaly činit traktory a bagry. Čistí se ucpané propustky a svodnice, zahrnují nejvíc vymleté cesty a nově vzniklá koryta.„Kamse lze s technikou dostat, navážíme i suť a štěrk. Odstraněná je také část vývratů. Pobyt mezi stromy teď není bezpečný, zvláště kdyby zafoukalo, hrozí nebezpečí. Především s vyčištěním odtoků je ale třeba vypořádat se rychle,” zdůraznil. Z polesí je podle něj nejvíc postižený Žďár.
„Nebezpečné jsou teď i parky a stromořadí,” nabádají odborníci. Vstup do nich proto mnohé obce už přímo zakázaly. V Průhonicích takto už jeden lidský život vyhasl!
„Půda je vymletá, cesty a můstky voda hodně poškodila,” posteskl si i hajný Tomáš Bláha ze Šternberské lesní správy. „Propustky a meliorační příkopy máme už z velké části protažené. Až dokončíme nutné pěstební práce, pustíme se hned do vyspravování cest a zahrnování výmolů,” nastínil další postup.
Porosty jsou i na Radnicku hodně podmáčené, vyvracejí se. V tomto případě jsou nejvíc ohrožené smrky, ale ani duby, buky či bžízy nejsou stabilní. Bouřek a větru se proto i Šternberští velice obávají.„Už takhle toho dost spadlo, půda teď stromy neudrží,” konstatoval Bláha.