Chladnější počasí a vydatnější srážky pomohly lesům v Pardubickém kraji snížit populaci kůrovce, jsou ale stále oblasti, kde je situace vážnější, například v regionu Nasavrk na Chrudimsku, uvedl kraj v tiskové zprávě.
„V současné době máme velké ohnisko na Nasavrcku. Tady kůrovec zasáhl porosty skutečně masivním způsobem. Bohužel někteří vlastníci zde zareagovali pozdě. Dále pak jsou také ve východní a jihovýchodní části kraje lokality, kde kůrovec nabírá na síle,“ řekl krajský radní Miroslav Krčil (3PK).
Květnové počasí kůrovcovou kalamitu v kraji utlumilo. Další měsíce se může počasí změnit a kalamita nabrat na síle. „Jasněji budeme mít ve druhé polovině září. Naše lesy zdaleka nemají vyhráno a vlastníci by měli porosty důsledně monitorovat a v případě výskytu brouka reagovat rychle. Chtěl bych všechny o takový odpovědný přístup požádat, protože to je jediná šance a možnost, jak šíření kůrovce čelit,“ uvedl Krčil.
Vlastníkům lesů, kteří mají do 50 hektarů, hejtmanství dává dotace, začal je poskytovat předloni. Nabízí je i letos v plné výši, i když jiné dotace kvůli dopadům pandemie krátil. Částka je 200 korun na metr krychlový vytěženého a sanovaného dřeva.
„První prostředky již byly vyplaceny. Žádosti lze podávat až do konce září. Více informací získají zájemci o podporu na odboru životního prostředí Pardubického kraje,“ uvedla Denisa Píšová z tiskového oddělení kraje.
Podle posledních údajů Českého statistického úřad předloni lesy v Pardubickém kraji pokrývaly 131.500 hektarů a tvořily 29,1 procenta z rozlohy kraje a pět procent lesních pozemků v ČR. Podíl jehličnatých porostů byl 78 procent, převažoval smrk, listnatých stromů bylo 22 procent, z toho nejvíc dubů.
ČTK