VTK
Znojmo 11. července (ČTK) - Úspěšný je podle přírodovědců rozsáhlý projekt na záchranu kriticky ohroženého motýla jasoně dymnivkového v Národním parku Podyjí. Ochranáři kvůli němu před dvěma lety vytvořili v parku 12 pasek, protože domovem motýla jsou prosvětlené okraje lesa. Tento vědecký experiment, který v Česku nemá odbody, vyšel, protože populace jasoňů se ztrojnásobila, řekl dnes ČTK Robert Stejskal ze správy parku.
Jasoňové mají bílé zbarvení s černými proužky. Pozorovat je lze zejména v květnu a červnu na některých údolních loukách nebo v jejich okolí. V Čechách už tito motýli vymizeli, na Moravě jich nebezpečně ubývá. Najít je lze kromě Podyjí na Pálavě, v okolí Brna a v Litovelském Pomoraví.
"Bez vytvoření vhodných podmínek pro jasoně bychom ale neuspěli," uvedl Stejskal. Vytvoření pasek bylo poměrně náročné. Ve vybraných lokalitách byly v lese vytěženy téměř všechny stromy ve čtvercích, které mají strany dlouhé 40 metrů. V každém z nich zůstalo jen deset vzrostlých dřevin. Vznikly tak paseky, které jasoňové vyhledávají. Aby se jejich populace dále rozvíjela, bude nutné vytvářet nové světliny v lesích.
"Podrobněji budeme moci projekt vyhodnotit až za několik let. Jdeme ale správnou cestou," dodal Stejskal.