Markéta DUŠKOVÁ
ZNOJEMSKO - Jedle bělokorá je jeden z nejvzácnějších stromů, kvůli kvalitě svého dříví ale v minulosti z lesů téměř vymizela. Teď však na území Národního parku Podyjí vyrostou nové stromy. Většina šišek zůstane na místě, aby se populace jedlí mohla přirozeně obnovit.
Aby se jedle do podyjských lesů vrátila, sebrala na konci září specializovaná firma asi padesát kilogramů šišek. Lesníci Správy parku je uložili k dozrání a poté semena vysejí do lesních školek přímo v Podyjí.
"Vypěstované sazenice budou v příštích letech vysazovány na vlhčích a stinnějších místech, jako jsou například údolí potoků nebo přirozených proláklin v západní a střední části Podyjí," uvedl vedoucí odboru péče o les Petr Vančura.
Jedle bělokorá plodí velmi nepravidelně v intervalu dvou až šesti let. Tato dříve běžná dřevina, která má měkké a tedy pružné a dobře štípatelné dřevo, používané v minulosti jako stavební dříví včetně vodních staveb, z našich lesů téměř vymizela. Navíc je podle Vančury citlivá na znečištění ovzduší a rádi si na ni pochutnají jeleni a srnčí zvěř.