Zdeněk TRUHLÁŘ, moderátor
V Podyjí na Znojemsku začal v minulých dnech projekt na záchranu a rozšíření vzácné jedle bělokoré. Ta z lesů kvůli kvalitě svého dříví v minulosti téměř vymizela. Správa národního parku se jej proto do přírody pokouší opět vrátit. Více už Alena Kusáková.
Alena KUSÁKOVÁ, redaktorka
Lesníci v minulých dnech otrhali z jedlí asi 50 kilogramů šišek.
Markéta FRINDOVÁ, Správa Národního parku Podyjí
Šišky vlastně nepadají na zem nikdy vcelku, protože se rozpadají v době zralosti přímo na stromě, takže na stromě vlastně zůstává jenom střed té šišky, a proto, když se dělá sběr šišek na další výsadbu, tak je potřeba ty šišky posbírat přímo ze stromu ve fázi, kdy ještě nejsou úplně zralé a nechat je potom někde dozrát.
Alena KUSÁKOVÁ, redaktorka
Říká Markéta Frindová z Podyjí. Zralá semínka pak lesníci vysázejí do lesní školky.
David GROSSMANN, Správa Národního parku Podyjí
Protože ty jedle jsou velice chutné a pochutnávají si na ně zejména srnky a jeleni, tak každý ten stromek nějakým způsobem ochráníme proti okusu tady touhle tou vysokou zvěří. Většinou to vypadá tak, že se kolem nich staví takové malé dřevěné oplocenky. Doufáme, že se ty jedle uchytí.
Alena KUSÁKOVÁ, redaktorka
Dodává David Grossmann ze správy parku. Až stromky trochu povyrostou, vrátí je lesníci do přírody v okolí Čížova, Loukova, Lesné a Vranova nad Dyjí.
Zdeněk TRUHLÁŘ, moderátor
Další informace najdete i na webu zpravy.rozhlas.cz.