Petr Janoušek
Německými lesy se prohánějí mafie, které systematicky vysbírávají houby. Takové zvěsti již delší čas kolují u sousedů. List Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že to údajně jsou sběrači z východní Evropy. Téma se před nedávnem stalo opět aktuálním kvůli případu, kdy se lidé podezřelí z krádeže hub obořili na jednoho z lesníků, který si všiml toho, že si odnášejí příliš velké množství hřibů.
Definovat "zloděje hub" je v Německu poměrně těžké. Sbírání zde totiž není zakázané. Každý ale podle úředních nařízení může sbírat "omezené množství pro svou vlastní potřebu". Zádrhel ale spočívá v tom, že zákon tyto dvě kategorie přesněji nespecifikuje. Pro jednoho "omezené množství" představuje pár hub, které si večer usmaží, jiní lidé si zase dělají zásoby a houby si suší. Třeba ve Švýcarsku jsou pravidla jasně daná – každý člověk má právo si za den nasbírat dva kilogramy hub.
Jak upozornil list Frankfurter Allgemeine Zeitung , je těžké ilegální sběrače vystopovat. Pokud na ně někdo narazí, tak má každý z nich jen jeden košík s pár houbami. Jinak řečeno: chytit je s velkým úlovkem je obtížné.
V Německu lze dokonce za určitých okolností na sběr hub získat povolení od ochranářů přírody. O něco takového ale zloději prý nemají zájem. Takové razítko vždy platí jen na malý kus lesa. "Mafiáni" prý alespoň neničí podhoubí.
"Člověk je ale naštvaný, že je vše vysbírané,” uvedl mykolog Dieter Gewalt. Podle něj je sbírání hub v současnosti v módě. Ostatně skoro každá dobrá restaurace nabízí na podzim pokrmy z hřibů.
Přivýdělek se tak mnohým lidem hodí. I když je třeba dodat, že velká část této oblíbené pochutiny je dovážena z východní Evropy. Možná i proto se také šíří zvěsti, že zloději hub pocházejí z východní části kontinentu.
"Vyznají se v tom moc dobře, houby tam jedí jako my zeleninu," uvedl Hans-Ulrich Dombrowski, vedoucí jednoho z lesních úřadů.
Myslivci se kvůli nájezdům houbařů již těší na zimu. "Pak houbová sezóna skončí a les bude mít konečně klid," uvedl jeden z nich.