Při těžbě písku v lomu Vršany na Mostecku se pracovníkům podařil mimořádný objev - odkryli torzo kmene zkamenělého stromu, jehož stáří se odhaduje na 17 až 20 miliónů let. V průměru má zhruba 130 centimetrů a odkrytá část je vysoká přibližně pět metrů.
„S největší pravděpodobností jde o tisovec, jehličnatou dřevinu s každoročně opadavými větvičkami. Strom pochází z třetihor, z období miocénu. Zatím se dá jen těžko odhadnout, jak velká část se ještě skrývá pod zemí," uvedl geolog těžařské společnosti Vršanská uhelná Petr Šulcek.
Půjde do muzea
Torzo kmene bude zatím ponecháno na místě a uvidí ho účastníci exkurzí během Uhelného safari. Odstraněn by měl být letos na podzim, kdy se přestěhuje o pár desítek kilometrů dál, do Ústí nad Labem. Zájem o nález už projevilo zdejší muzeum. Část torza kmene by měla být umístěna v jeho sbírkách, část v ústecké zoologické zahradě.
Vršanská uhelná patří mezi významná naleziště takzvaných kamenných dřev. První větší nález pochází z roku 1998, vystaven je v areálu těžební společnosti. Další kmen se našel v oblasti bývalého lomu Jan Šverma, jeho jedenapůlmetrová část je od roku 2010 v Podkrušnohorském technickém muzeu.
Těžební společnost ovšem ve svém lomu nenachází pouze zkameněliny. Loni se například jedno z kolesových rypadel ocitlo v místech, kde byla přerušená uhelná sloj. Šlo o koryto historického toku, kterým do mostecké pánve přitékala před zhruba 20 milióny let voda.
„Takzvaná vymýtina se nacházela asi 100 metrů pod úrovní původního terénu. Nejzajímavější na celém úkazu bylo velmi ostré ohraničení koryta a jeho výrazné oddělení od okolní uhelné sloje. V nejširší části dosahovala šířka koryta zhruba 500 metrů, jeho délka se pohybuje mezi třemi a půl až čtyřmi kilometry," připomněl mluvčí skupiny Czech Coal.
S největší pravděpodobností jde o tisovec, jehličnatou dřevinu s každoročně opadavými větvičkami