moderátor
Dřevo se dá v podstatě použít na cokoliv. Jako palivo je ale zřejmě ten vůbec nejstarší způsob. V Litoměřicích se rozhodli dřevo na otop si pěstovat. Jak zjistil redaktor Mirek Zimmer, teď na jaře tam k těmto účelům vysázeli japonský topol.
Pavel GRYNDLER, šéf litoměřického odboru životního prostředí
To je vlastně energetická dřevina, rychle rostoucí, která by mohla řešit částečně také ekologickou situaci ve městech i v obcích.
Miroslav ZIMMER, redaktor
Říká jeden z autoru nápadu, šéf litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler. Japonský topol dává dřevo už po třech letech, v cyklu dlouhém i přes 20 let.
Karel MORKES
Tříletá, pětiletá, sedmiletá.
Miroslav ZIMMER, redaktor
Tvrdí o sklizních Karel Morkes, který má na Litoměřicku s pěstováním topolů největší zkušenosti. Začal s tím už před několika lety.
Karel MORKES
Tříletá sklizeň na štěpkování, pětiletá na kulatinu, kdy stromy dorůstají zhruba od 11 do 14 metrů dle stanoviště a ta sedmiletá na stavební dřevo.
Miroslav ZIMMER, redaktor
Od pana Morkese získali litoměřičtí potřebnou sadbu. Topolové hospodářství svěřilo město technickým službám. Ty využily bývalou zahrádkářskou kolonii.
Ivo ELMAN, ředitel technických služeb
Příprava toho pozemku proběhla na podzim. Vyčištění, kde byly černé skládky, divoce rostoucí dřeviny, zbytky z té zahrádkářské kolonie.
Miroslav ZIMMER, redaktor
Líčí ředitel technických služeb Ivo Elman. 7 tisíc topolů už je v zemi.
Ivo ELMAN, ředitel technických služeb
Předpokládám, že se nám to povede, a pokud to tak bude, tak budeme chtít další plochy po zřizovateli. V budoucnu, pokud se nám to osvědčí, chtěli bychom přejít i na technologii výroby briket a peletek, což je v podstatě nejvýhodnější využití těchto rychle rostoucích dřevin.
Miroslav ZIMMER, redaktor
Plánuje ředitel. Dřevo nabídnou lidem jako šetrnější alternativu tuhých paliv, třeba uhlí. Dodává Pavel Gryndler.
Pavel GRYNDLER, šéf litoměřického odboru životního prostředí
Topení vlastně bude z toho poměrně levné proti klasickému dřevu, jehož cena neustále stoupá. Je to prakticky bráno jako běžná zemědělská plodina.
Miroslav ZIMMER, redaktor
Lidi, které jsem kvůli japonským topolům v Litoměřicích oslovil, o záměru vědí. Považují ho za vcelku dobrý. Obecně jsou ale skeptičtí.
Luděk VESELÝ
Mám takový obavy, aby to nedopadlo tak, jako s řepkou, kdy se prostě najednou zažloutlo celý Česko jenom proto, že se prostě používá řepkovej olej někde do paliv. My tady budeme mít všecko možný, ale nebudeme tady mít prostě pole s obilím. Mně tohle to všecko přijde prostě takový jako hrc, není to to pravý ořechový.
Miroslav ZIMMER, redaktor
Svěřil mi svůj názor Luděk Veselý. Miroslav Zimmer, Litoměřice.