Na Vysočině se už před několika dny začal rojit kůrovec. Lesníci varují, že jeho počty mohou být vyšší než v předchozích letech. Na boj se škůdcem přitom docházejí peníze a situaci komplikuje i koronavirová krize, která mimo jiné značně omezila export dřeva a trh s kulatinou se téměř zastavil.
„Kůrovce je víc než v loňském roce. I kdyby každý den pršelo a byla zima, tak ho už nic nezastaví," konstatoval předseda Lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda. „Už jsme na hranici možností, co se týká těžby, odvozu, asanace dříví, prodeje."
Celý článek naleznete zde.
Komentáře
Tisíce hektarů kalamitních holin jsou tak na Vysočině zcela závislé na obnově umělé - no a teď to přichází. Letos na jaře je zatím největší sucho v celé té řadě suchých let od roku 2013. V půdě není voda a hrozí, že se výsadby neujmou. Místní školkaři byli zvyklí nabízet skoro jen výhradně smrk, borovici, modřín. Pokud se teď zalesní, řada odpovědných lidí tam nic než tyto boreální dřeviny, které tu už 100 let neměly být, téměř nesežene. Pokud se zalesnění odloží, plochy mezitím zarostou buření, takže se pozdější zalesnění prodraží a zkomplikuje. Pokud tam zase budou masově sázet ty nešťastné smrčky, mraky toho uschnou hned teď místo ujmutí a zbytek odejde za pár dekád do kamen.
Komu toto nedochází, toho opravdu lituji. Komu to naopak dochází, ale je mu to jedno, protože on přece už nebude ten, kdo to bude muset za pár dekád znovu řešit, ten patří uvolnit z pozice, z níž může rozhodovat o druhovém složení budoucího lesa, případně přímo postavit před soud, neboť vědomě páchá škodu, kterou leze vyčíslit ekonomicky, o vyčíslení environmentálních dopadů nemluvě.