logo Silvarium tisk

PAVLA JANOUŠKOVÁ

Cena kulatiny mírně klesla, dobré počasí přeje těžbě, takže trh je prozatím přesycen. Pilaři mají plné sklady dřeva a vytvářejí mokré skládky

Střední Čechy – Díky mírné zimě se v tuzemských lesích těží daleko více než obvykle. Ve Středočeském kraji je celkově 298 tisíc hektarů lesa ve všech vlastnických kategoriích. Z toho vyplývá celková těžba okolo 1,8 milionu krychlových metrů. V přepočtu to znamená, že na každý hektar se aktuálně vytěží asi šest metrů krychlových, což může průměrně odpovídat dvanácti stromům.

„Pokud se v současné době mluví o nadbytku dřeva na trhu, je to způsobeno příznivými klimatickými podmínkami v prvním letošním čtvrtletí, jinými slovy řečeno těžby, včetně následného odvozu, byly i na horách. Proto mají dřevozpracující podniky dostatečné zásoby dřevní suroviny. Během roku lze očekávat postupné vyrovnávání nabídky a poptávky,” vysvětlil předseda regionální organizace Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) Miroslav Pacovský.

Nižší cena za metr krychlový

Přebytek dřeva na trhu vedl v letošním druhém čtvrtletí k poklesu jeho ceny, u jehličnaté kulatiny to bylo zhruba o 100 korun na metr krychlový. Pokles nastal poprvé po více než třech letech.

„Trh je přesycen. Ve druhém čtvrtletí dochází k tomu, že firmy berou dřevo jen od vlastníků lesů, se kterými mají podepsanou dlouhodobou smlouvu,” uvedl pro Deník předseda sdružení SVOL František Kučera.

Pilaři prý mají plné sklady dřeva a někteří už vytvářejí i mokré skládky, tedy místa, kde mohou dřevo kropit, aby se do něj nedostal kůrovec. František Kučera předpokládá, že problémy s odbytem potrvají do podzimu. Platby za metr krychlový kvalitní jehličnaté kulatiny se teď podle Kučery pohybují kolem 2500 až 2900 korun a pro lesníky jsou stále dobré. Další možný pokles cen dřeva nechtěl odhadovat. Ve středočeském regionu je cena odvislá na kvalitě a sortimentu. Podle Miroslava Pacovského lze říci, že cena kulatinových sortimentů se pohybuje mezi 2100 až 2300 korunami za metr krychlový. Oproti prvnímu čtvrtletí se potom ceny snížily o zhruba stokorunu za metr krychlový. Uplynulý rok dopadl pro majitele lesů dobře. „U hlavních sortimentů dřeva se ceny držely nebo i stoupaly,” uvedl předseda. Zkraje tohoto roku přispělo k dalšímu mírnému růstu cen oslabení koruny vůči euru. Dřeva na trhu ale začalo přibývat. Mírná zima umožnila těžit dřevo i v hornatých oblastech, kam se kvůli sněhu jindy lesníci nedostali. Těžba stoupla i v Rakousku kvůli chystaným daňovým změnám. „Vlastníci tam mají platit vyšší daně tam, kde lesy mají vyšší hodnotu, proto se snaží hodnotu lesa snížit,” objasnil František Kučera.

Miroslav Pacovský hodnotí minulý rok ve středních Čechách jako poměrně úspěšný.

„Ceny dřeva byly stabilní, z časového hlediska na historické výši. Klimatické podmínky byly celkem příznivé, vyhýbaly se nám větší kalamity, až na region Česká Sibiř a dále směr Vlašim, kde došlo k větrné kalamitě lokálního rozsahu,” popsal předseda středočeského regionu SVOL. Také žádné kalamity z důvodu hmyzích škůdců, zejména lýkožrouta smrkového, nebyly ve Středočeském kraji zaznamenány.

Příroda versus politika

Příroda sice lesníkům přeje, nicméně Miroslav Pacovský připomíná některé byrokratické problémy, které ztěžují jejich práci. „Nemůžeme kladně hodnotit například postoj ministerstva zemědělství, které zastavilo práce na připravované změně Zákona o myslivosti, kterou vlastníci lesů očekávali,” nastínil Pacovský. Hlavním důvodem změny bylo snazší řešení škod způsobených zvěří.

Dále také jako zástupce není spokojený s přístupem Středočeského kraje k vyplácení takzvaných Příspěvků na hospodaření v lesích. „Z částky asi 50 milionů korun, kdy tato výše pokryla žádosti nestátních vlastníků lesů, bylo v loňském roce schváleno pouze 3,5 milionu, což je nejnižší v historii poskytování příspěvků z rozpočtu Středočeského kraje,” doplnil Pacovský.

Středočeský region sdružuje v současné době 74 vlastníků lesů, kteří dohromady vlastní skoro 40 tisíc hektarů. Jde o soukromé vlastníky, města a obce a dále o mimořádné členy, což je Česká zemědělská univerzita, neboli její školní lesní podnik, a Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. SVOL má v celé republice kolem 600 členů zastupujících zhruba 1200 vlastníků lesů. Obhospodařují asi 15 procent lesů v republice. Polovinu rozlohy lesů v ČR spravují státní Lesy České republiky.

***

„Trh je přesycen. Ve druhém čtvrtletí dochází k tomu, že firmy berou dřevo jen od vlastníků lesů, se kterými mají podepsanou dlouhodobou smlouvu.” František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních lesů

Cena kulatiny – od 2100 do 2300 Kč/m3 – jehličnany za 2500 až 2900 Kč/m3 – cena se snížila o 100 Kč/m3

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě